Sezona začne Velikonočním jarmarkem na nádvoří zámku Mělník již 31. března. Dále zámek Mělník láká na tradiční Vinnou noc. Ta se odehraje 21. dubna a je mezi návštěvníky velice oblíbená. „Návštěvníci mohou degustovat nejen Lobkowitzká vína, ale také od místních vinařů. Navíc mohou ochutnávat vína přímo v krásných sklepech ze 14. století,“ řekla Jitka Čvančarová, manažerka ze Zámku Mělník.

Další zajímavou akcí je Zámek v růžové, ta se letos odehraje podruhé, a sice 2. června. „Jde o představení růžových vín, bude připraveno více jak sto vzorků. Kromě toho vyzdobíme zámek dorůžova,“ popsala Jitka Čvančarová.

Třetí událostí je pak Mělnický košt, který připadne na 11. srpna. „Naším cílem je představit nejen historii zámku, ale i výrobu vína – rodina Lobkowitzů je vinařským rodem už přes 300 let,“ podotkla Čvančarová.

Propadnete na Housce peklu?

Své plány má na sezonu i hrad Houska. Zdejší novou akcí bude divadelní představení Tři mušketýři. Konat se bude 23. června. „Doufáme, že pro návštěvníky bude zábavná. Bude to velké divadelní představení s kulisami a kostýmy,“ řekla Zuzana Šimonková.

Ve dnech 7. a 8. července se pak zde odehraje Gotický jarmark, který je již zdejší tradiční akcí, týden nato 14. a 15. července potom další jarmark s hudbou dávnověku. 

Peklu bude možné propadnout na závěr letních prázdnin 25. a 26. srpna, kdy na vás čeká Čertovský jarmark. „Ve sklepě hradu bude peklo, venku čertovská kovárna s ražbou tolarů,“ popsala Šimková.

Nelahozeves se chce otevřít veřejnosti

Zámek Nelahozeves nově chystá „dětské“ zahájení sezony. To se odehraje 24. března. „Bude u nás karneval, zámecký bál s princeznou Polyxenou, kterou návštěvníkům představíme,“ uvedla Michaela Martinická.

Na děti také čekají prohlídky, Lego workshop, malování na obličej, přijedou i hasiči a předvedou záchranný vůz. Sezona na zámku ale osloví všechny věkové kategorie. Plánují se workshopy, koncerty i divadelní vystoupení. „Hodně se těšíme Hrnčířské slavností, které se odehrají 21. a 22. dubna. Z Prahy přijede historická lokomotiva, na nádvoří bude veselí, vystoupí folková kapela, zahrada bude patřit dětem,“ popsala Martinická.

close Sezona hradů a zámků: divadlo, jarmarky i peklo info Zdroj: Deník zoom_in

Ve Veltrusech představí historické míry a váhy

Zámek Veltrusy se dokonce již tuto sobotu otevřel. Den s Mírou byl věnován všem Mirkům a Mirkám a hlavně systému dřívějších jednotek míry a váhy.

Nyní už se chystají na vítání jara, které připadne na 24. března, půjde o přípravu na Velikonoce. „Chystáme výtvarné dílničky. Lidé si mohou vyrobit velikonoční výzdobu, kromě toho budeme mít kulturní program – vítání jara, loučení se se zimou. Je to akce pro celou rodinu, všechny věkové kategorie si přijdou na své,“ popsal kastelán Pavel Ecler.

Slavnost růží se pak odehraje 23. a 24. června. Je postavená na tom, že mezi sebou soutěží růže. „Máme odbornou porotu, která hodnotí růže z uživatelského pohledu, tedy z hlediska barvy, vůně, tvaru květu, celkového dojmu. Není to rostlinolékařské hodnocení,“ vysvětlil Pavel Ecler.

Zajímavostí jsou také dožínky, které se odehrají 11. srpna. Zámek má totiž čtyři malá políčka s obilím, kde si zájemci mohou vyzkoušet, jak vzniká obilná placka skutečně od začátku „Návštěvník může pokosit kus pole kosou, vymlátit obilí na ručním mlýnku, umlít mouku, vyrobit těsto a na plotně na kamnech upéct placku a tu sníst,“ vysvětlil. Podle jeho slov jde o to, aby člověk viděl úsilí a námahu za výrobou pečiva, což prý lidé berou dost často za samozřejmé a bezpracné. Vedle toho přijedou i minipivovoary a budou vysvětlovat výrobu piva.

Bezděz prodlouží prohlídkový okruh

I hrad Bezděz letos nabídne novinku. Půjde o delší prohlídkový okruh. Bude se otevírat Templářský palác na druhém nádvoří, který je po rekonstrukci. V podstřeší budou vystaveny archeologické nálezy – keramika, kosti, kovové předměty. Další částí expozice budou panely, kde se návštěvníci dozví o opravě paláce, detaily o archeologickém průzkumu i o výstavbě zadní části hradu.