Chytré toalety přímo před vchodem na hřbitov pořídilo město ještě za bývalého vedení v roce 2020 za bezmála 700 tisíc korun. Zájem o ně byl ale chabý. Měsíčně je navštívilo jen kolem deseti lidí, zřejmě i proto, že byly většinu času zavřené kvůli poruchám. Častěji než zákazníci tam přicházeli opraváři a uklízečky.

„Od ledna do konce října loňského roku evidujeme 98 odemknutí přes placenou SMS, žádný vstup přes platební kartu a 153 vstupů přes servisní kód - pro řešení nejen servisu, ale i úklidu," uvedl ředitel Technických služeb Mělník Jan Rohlík (Mělník 2022).

Jak Deníku potvrdila mluvčí města Alena Matějčková, rekonstrukce veřejných záchodků ve hřbitovní budově pokračuje podle plánu. „Vstup bude bezbariérový, platba bude možná mincemi nebo kartou. Návštěvníci hřbitova se dočkají jejich uvedení do provozu přímo na dušičky, tedy 2. listopadu," dodala.

Za rekonstrukci město podle Matějčkové zaplatí zhruba jeden a čtvrt milionu korun. Přitom právě náklady na opravy původních záchodků na hřbitově, odhadované na tři miliony korun, se před třemi lety staly hlavním argumentem tehdejšího vedení města pro pořízení chytrých toalet. Dalším důvodem byla nedostupnost záchodků v budově po uzavření hřbitova.

Co bude po dušičkách s chytrými toaletami z Pražské ulice, zatím není jasné. „Nejhorší je, že je nikdo nechce. Chtěli jsme je dát do parku, na fotbalové hřiště nebo na dětské hřiště, jenže toalety potřebují napojení na kanalizaci, vodu a elektrický proud. V rámci rekonstrukce toalet uvnitř areálu hřbitova chytré toalety odvezeme, zatím nevíme, kam poputují, ale intenzivně na tom pracujeme," dodala mluvčí města Matějčková.

Rekonstrukce záchodků nemá být jedinou změnou na hřbitově v Pražské ulici, v plánu je také nová fasáda budovy.