Zítra se totiž slaví Dušičky, Památka zesnulých, kdy na většině hrobů v republice do noci zazáří světla svíček. S tím je ovšem spojené také zvýšené riziko krádeží. A nemusí přitom vždycky jít jenom o vázy či květinovou výzdobu.

Častá návštěvnice největšího ze čtyř mělnických hřbitovů Jindřiška Šístková ví o případu, kdy jedné ženě přímo na hřbitově ukradli tašku i s doklady a penězi.

Ona sama naštěstí podobnou zkušenost nemá. „Zatím se mi nic důležitého neztratilo, i když jednou mi ukradli vřes a občas se mi ztratí váza. Ale to není tak hrozné," poznamenala s tím, že hlídku městské policie na hřbitově občas potkává. „Chodí tudy. Už mě i upozorňovali, abych si tu nenechávala tašku, že by se mi mohla ztratit," pochválila přístup mělnických strážníků.

Ludmila Bulířová, která má na hřbitově v Pražské ulici kancelář, potvrdila, že zaznamenala případy, kdy se na hřbitově něco ztratilo. „Problém je, že hodnota takové věci obvykle nepřesáhne pětitisícovou hranici, takže nejde o krádež, ale pouze o přestupek," přiznala.

Výzdoba hrobů se podle ní ztrácí nejen před dušičkami, ale v průběhu celého roku. Ne vždy přitom ze hřbitova zmizí docela. „Měli jsme tu případ, kdy nám putoval květináč s kytkou z jednoho konce hřbitova na druhý. Původní majitelka si ho totiž označila, takže pak jasně poznala, že je to její květina," vysvětlila Bulířová.

Podobných situací by se ale majitelé hrobů mohli v následujících dnech vyvarovat. A to nejen v Mělníku, ale také v Neratovicích a v Kralupech. I tam totiž bude městská policie na klid na hřbitovech dohlížet.

Potvrdili to jak velitel neratovických strážníků Rostislav Oplt, tak také ředitelka kralupské městské policie Eva Kostlivá. „Děláme to každoročně, takže ani letošní rok nebude výjimkou," uvedla Kostlivá. Rostislav Oplt pak dodal, že neratovičtí strážníci hlídkují na hřbitově v Lobkovicích už od čtvrteční noci.