Letošní červnové povodně, které zasáhly Mělnicko, zaměstnali profesionální i dobrovolné hasiče, záchranáře, pracovníky Českého červeného kříže a další, kteří byli v boji s velkou vodou ochotní nasadit mnohdy vlastní životy. A právě na hrdiny letošních záplav nechce Mělník zapomenout.

Téměř dvě stě lidí, kteří s maximálním osobním nasazením pomáhali v boji s povodní nebo likvidovali její následky, se v sobotu dvě hodiny před polednem sešlo na mělnickém náměstí Míru.

Tam za své zásluhy z rukou mělnického starosty Ctirada Mikeše převzali pamětní medaile, které jim budou jejich odvahu už navždy připomínat. Vedle nich se na náměstí sešli i vděční obyvatelé mělnických Mlazic a Pšovky, kde byla na začátku června situace nejdramatičtější. V areálu Českých přístavů totiž hrozilo, že se protipovodňová hrát pod obrovským tlakem vody protrhne.

„Riskovali vlastní životy, takže je od města pěkné, že je ocenilo. Všichni dělali, co mohli," konstatoval Ivan Nekuda, který musel v době povodní také opustit svou mlazickou domácnost. Se ženou a psem tehdy odjeli na chatu kamaráda.

Ocenění od starosty dostal například mělnický profesionální hasič Luboš Klobása, který v kritických chvílích pomáhal se zpevňováním hráze. „Velice si toho vážím, protože je to první ocenění za třináct let mé služby," uvedl hasič, který působil jako člen štábu velitele zásahu.

Řád starosty města získalo také osmnáct zaměstnanců Městské policie Mělník. „Na operačním středisku jsme v době povodní přijali několik tisíc hovorů obyvatel města, které jsme museli uklidňovat," vysvětlil ředitel strážníků Ladislav Hošmánek.

Toho doplnil preventista městské policie Petr Limprecht. Ani on na náměstí nechyběl.

„Nikdo z nás to pro ocenění nedělal, ale velice si toho vážíme," připomněl a pochválil přístup evakuovaných lidí, který byl výrazně lepší než při povodních před jedenácti lety. „Tehdy nevěřili, že voda přijde a nechtěli své domovy opustit. Tentokrát ale byli při evakuaci ukáznění, protože už věděli, co může voda napáchat."

Město nezapomnělo ani na pracovnice mělnického Českého červeného kříže, které mimo jiné navštěvovaly lidi v evakuačních centrech, zajišťovaly jim nejnutnější věci a zásahovým jednotkám zprostředkovaly během jejich služby stravu.

Starosta města Ctirad Mikeš ve svém projevu na náměstí připomněl dramatické chvíle, během nichž hrozilo protržení protipovodňové hráze. Hasiči a pracovníci stavebních firem přitom pracovali na jejím zpevnění, i když věděli, že by v případě provalení hráze byla jen malá šance na záchranu života.
Na medaili, kterou starosta uděloval, stojí nápis Řád starosty města Mělníka – Povodeň 2013. Je na ní vyobrazena hráz s číslem 939 cm, což byla výška hladiny Labe v Mělníku při kulminaci 5. června. Na medaili nechybí ani soutok Labe s Vltavou, který je stylizovaný do podaných rukou všech, kteří mělnickou hráz udrželi.