Závod pořádá místní sdružení TART CZ 2001 ve spolupráci se Sportovním klubem Policie České republiky už více než dvě desítky let. Pravidelně se ho účastní zejména reprezentanti ozbrojených složek, výjimkou ale nejsou ani závodníci z řad kynologických sdružení, bezpečnostních služeb nebo začínající kynologové.

Těm je určená výkonnostně nižší kategorie B, ve které jsou vypuštěny některé náročnější disciplíny, jako je například štěkání na povel nebo reakce psa na střelbu. Co naopak musejí zvládnout, to je pochod na vodítku, odložení psa, absolvování překážkové dráhy a několika vybraných překážek a také vyhledání ukrytého pachatele a jeho vyštěkání nebo doprovod pachatele, který se pokouší o útěk, a jeho zadržení.

Poslušnost a obrana

Zkušení psovodi pak soutěží v rámci kategorie A v deseti disciplínách zaměřených na poslušnost a absolvují i osm úkolů z obrany, mezi nimiž nechybí ani obrana psovoda v noci nebo třeba likvidace dvou pachatelů, kdy jeden útočí a druhý se pokouší o útěk.

„Jednou z nejatraktivnějších a nejvíce hodnocených disciplín je hladké zadržení pachatele na sto metrů a jeho hlídání psem po dobu jedné minuty. Divácky zajímavé jsou také zákrok v místnosti a závěrečný kontrolní výkon v zadržení, který potvrzuje kvalitu psa," popsal Luboš Lidický z kynologického sdružení.

Letos se v Mělníku představilo osmnáct soutěžících v nižší a devět soutěžících v elitní kategorii. Nechyběli mezi nimi reprezentanti policie, armády, městských strážníků i bezpečnostních agentur. Hlavní cenu vybojoval zkušený policejní psovod Jindřich Šulc ze Znojma, vítězství v kategorii B si vysloužila mladá slečna Karolína Šonská. Pětice nejlepších z každé kategorie si domů odnesla nejen poháry a diplomy, ale i krmení pro své čtyřnohé svěřence.

VÝSLEDKY:
Kategorie A
1. Jindřich Šulc
2. Lukáš Kiessling
3. Petr Zifčák
4. Antonín Málek
5. Petr Zach

Kategorie B
1. Karolína Šonská
2. Pavlína Holečková
3. Ladislav Košler
4. Milan Dygrýn
5. Lubomír Ábel

Karolína Šonská s Arturem.

Vítězka trénovala jenom týden

Na letošní Velké ceně obranářů se středoškolačka Karolína Šonská z Hleďsebi představila úplně poprvé. Partnerem jí byl německý ovčák Artur Nokafi, kterého má v tréninku už několik let její otec, zkušený psovod a jeden z organizátorů soutěže Roman Šonský. Přestože spolu před závodem pracovali pouze pár dní, dokázali v kategorii B zvítězit.

„Konkurence byla veliká, navíc to byl můj vůbec první závod, takže jsem z výsledku opravdu překvapená," hodnotila krátce po skončení soutěže usměvavá slečna, která se jinak věnuje především agility s malým křížencem Minim a Zorou, fenkou Jack Russella teriéra. „S Arturem cvičím asi týden, nicméně bych s ním chtěla začít jezdit na soutěže mládeže, tak bude nutné vrhnout se do toho naplno," doplnila.

S Arturem ji v sobotu čekaly úkoly, které měly prověřit poslušnost a ovladatelnost psa, což pro dvojici nebyl žádný problém. Horší už to bylo s disciplínami zaměřenými na obranu. „Bála jsem se, že ho neudržím, ale nakonec všechno proběhlo bez problémů," pochvalovala si Karolína Šonská spolupráci se svým novým čtyřnohým parťákem.

Nyní je čeká poctivý společný trénink, aby se dokázali pořádně sžít. Karolína chce navíc stále pokračovat i v trénování agility, které jsou pro ni prvořadé.