Radnice uvažuje o generální úpravě zahrady kolem lobkovického kostela, kde je pohřben slavný historik František Palacký a jeho rodinní příslušníci. Prostor si minulý týden přijeli prohlédnout odborníci na zeleň a zahradní úpravy z Mělníka.

V příštích měsících budou připravovat projekt, který pozemek zkrášlí a zdůrazní význam hrobky těchto osobností. „Všiml jsem si, že v zahradě kolem hrobu Františka Palackého, která je dnes čestným pohřebištěm, roste v podstatě jen samé roští, které je navíc neodborně udržované a řekl jsem si, že tento prostor si zaslouží skutečně kvalitní úpravu na vysoké odborné úrovni,“ říká k záměru vedoucí odboru školství neratovického městského úřadu Vladimír Půček.

Ten podle svých slov nechtěl hledat soukromou firmu kvůli vysokým finančním požadavkům. „Obrátil jsem se přímo zahradnickou školu v Mělníku, která má pověst velmi odborného pracoviště a vyučují na ní dobří specialisté,“ vysvětlil svůj úmysl Půček.

„Upřednostnila bych zde nějaké domácí dřeviny, protože je to místo reprezentativní a částečně bych chtěla vyřešit úpravu celé plochy, aby působila čistším dojmem a soustředit pozornost především na okolí hrobky Palackých,“ sdělila svou představu studentka zahradnického oboru vyšší odborné školy v Mělníku Daniela Marhanová, která se do Lobkovic přijela podívat na první průzkum terénu.

„Chtěla bych, aby tu něco kvetlo, ale aby to nebylo příliš náročné na údržbu a aby celkový dojem byl důstojný - ne jako zde tyto nešťastné afrikány na hrobce,“ upřesnila své nápady Marhanová.

Půček závěrem připomněl, že záměr musí samozřejmě napřed projít městskou radou. „Domnívám se ale, že projekt by se mohl v příštím roce realizovat,“ doplnil.