Na úterní malé školní slavnosti dostala svou cenu i 9.B. Na dortu s nápisem Hvězda za katedrou 2014 a spoustou růžových marcipánových motýlků si školáci pochutnaly společně se svou třídní.

Učit bylo snem Edity Dvorné odmala. Už tehdy si nejraději hrála na učitelku. Když pak s kantořinou začínala, byli její nejstarší žáci jen o šest let mladší. Od letošních deváťáků je už sice věkově vzdálenější, přesto s nimi má hezké vztahy. „Jaká je? No nejlepší," shodují se Kateřina s Terezou. „Je hodná, ale srovnat nás umí," dodává jejich spolužák Karel.

„Pamatuji si, co se mi kdysi jako malé nelíbilo, a nechci to dělat svým žákům. Přistupuji k nim jako ke svým parťákům, samozřejmě s danými hranicemi. Ale vědí, že za mnou mohou s čímkoliv přijít, když jsou slušní," říká Edita Dvorná.

A ve třídě je to znát, deváťáci, kteří už to mají za pár, jsou pohodová třída. Neustále spolu vtipkují a svorně se dělí o malé dílky dortu. Přitom hlídají, aby se dostalo i na jejich třídní.

Mají před sebou nabitý den, po škole je čeká focení na tablo, které zůstane jako vzpomínka na jejich třídu na stěně školní chodby. Nápad mají originální. „Na fotkách na tablo budeme mít všichni bílá trička, tedy jen na začátku focení. Budeme se totiž polévat barvou, z toho vzniknou snímky," vysvětluje Barbora.

Všichni deváťáci se těší na prázdniny. A stejně je na tom i Edita Dvorná. Příliš neplánuje, čeká, co léto přinese. Možná i pobyt u moře, určitě ale výlety, dámskou jízdu či domácí pohodu s manželem a dětmi.

V šestém ročníku ankety Mělnického deníku Hvězda za katedrou patří vítězství rovným dílem dvěma mělnickým učitelkám, Editě Dvorné ze základní školy v Jungmannových sadech a Jiřině Liptákové ze základní školy Jindřicha Matiegky.

Anketu Hvězda za katedrou vyhlašuje Mělnický deník každý rok na Den učitelů, vítěze a celou jeho třídu pak redaktoři navštěvují o měsíc později po Dni dětí. S kyticí a diplomem pro učitelku a dortem pro děti.

Hlasuje se souběžně dvěma způsoby, internetovým a papírovým, kdy nominovaní kantoři dostávají hlasy na kuponech vycházejících den co den v novinách. V obou hlasováních jsou pak podle počtu hlasů stanovena pořadí. Ta se sčítají. A vyhrává nejnižší číslo.
Tentokrát jsou stejně jako loni vítězky dvě, protože měly shodně trojku. Edita Dvorná byla první na webu a druhá v kuponech, Jiřina Liptáková přesně naopak.