Nárůst nemocných lidí, kteří jsou nakaženi žloutenkou typu A, se ve Středočeském kraji a v Praze podle hygieniků blíží epidemii.

„Nemoc je nejvíce rozšířena na Kolínsku a v západní části naší metropole,“ upřesnila místa výskytu lékařka Simona Tichá, vedoucí protiepidemického oddělení mělnické hygienické stanice. Mělnicko doposud žádné varovné signály, které by provázel zvýšený počet nakažených, nezaznamenalo. „Tady je prozatím klid, letos nemáme nahlášen jediný případ onemocnění žloutenkou typu A. Situace se ale může změnit,“ dodala včera lékařka.

V uplynulých letech se tento typ žloutenky vyskytoval pouze ojediněle, většinou se k nám dostal ze zahraničí a šířil se zejména mezi skupinou drogově závislých.

Tato nejvíce ohrožená skupina, tedy asi jeden a půl tisíce narkomanů, musí podstoupit kvůli zvýšenému výskytu žloutenky očkování. Běžní zájemci za sérum utratí tisícovku, oni jej z preventivních důvodů dostanou zadarmo. Za posledních patnáct let je to největší plošné očkování.

Podle hygieniků se problém žloutenky už netýká pouze této skupiny a často také bezdomovců. Naposledy museli odborníci provést nezbytná opatření proti šíření nemoci v pražské prodejně mobilních telefonů. „Prodejna Vodafon není jediným případem onemocnění na území hlavního města, těch firem je více, mimo jiné jde i o jedny noviny. Aby se ale zákazníci nakazili, musel by mezi nimi a zaměstnanci probíhat mnohem intenzívnější vztah,“ uvedla Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Žloutenka typu A je akutní onemocnění charakterizované chřipkovými příznaky, zažloutnutím kůže, tmavou močí a světlou stolicí. Zpravidla se projeví za 14 až 50 dnů od kontaktu s nemocnou osobou.