Vesnické knihovny o čtenáře nouzi nemívají, snaží se proto knižní fond pravidelně obměňovat.

Velkoborečtí milovníci knih si pro novou četbu chodí do knihovny, která sídlí v místním Volnočásku. Podle vedoucí volnočasového centra Jiřiny Hokešové je v knihovně registrovaná zhruba stovka čtenářů, z toho více než třetina jsou děti.

„Stálý knižní fond knihovna oživuje jednou ročně výměnným souborem z knihovny v Mělníku a dvakrát za rok výměnným souborem z mladoboleslavské knihovny. Každý soubor přitom obsahuje sedmdesát až sto knih," připomněla s tím, že obec navíc knihovně poskytuje ročně asi sedm tisíc korun na nákup nových knih.

On-line katalog i rezervace

Největší pozitivum pro čtenáře pak Jiřina Hokešová spatřuje v tom, že velkoborecká knihovna umožňuje rezervovat si knižní tituly přes internet. „Na webu knihovna.velkyborek.cz si zájemci mohou prohlédnout on-line katalog a knihy si rovnou zarezervovat. Prostřednictvím e-mailu si pak mohou domluvit termín vyzvednutí knih i mimo otevírací dobu knihovny, tedy v době, kdy probíhá ve Volnočásku program," uzavřela.

Čtenáři z Tišic si pro knížky chodí do knihovny v prvním patře obecního úřadu. 
S výběrem jim tam pomáhá František Štich. „Máme asi osmdesát registrovaných čtenářů, kteří si u nás mohou vybírat ze tří a půl tisíce knižních titulů. Každý rok přitom pořizujeme zhruba šedesát nových knih," přiblížil a dodal, že i v Tišicích si lidé mohou knihy ke čtení vybrat přes internet. „Na webu je základní seznam, aktuální podobu knižního fondu pak zájemcům mohu zaslat e-mailem," vysvětlil.

Nová knihovna ve Vavřinči

V Malém Újezdu sice knihovnu aktuálně nemají, podle starosty obce Jaroslava Pelešky však počítají s její obnovou. „V budově úřadu byla roky vyhrazená jedna místnost pro knihy, už dlouho si tam ale nikdo žádnou knížku půjčit nepřišel," připomněl s tím, že důvodem byl především zastaralý knižní fond. Knihovnu proto nedávno zrušili, do budoucna ovšem chtějí otevřít novou, 
v níž bude i počítač s možností přístupu na internet.

„Nedávno jsme koupili budovu bývalého nábytku ve Vavřinči, ve které chceme vybudovat kulturní centrum. Jeho součástí má být i nová knihovna," potvrdil starosta vesnice a doplnil, že konkrétní podobu dostali na starost studenti ČVUT. „Asi sedm z nich si projekt kulturního centra vybralo jako svou závěrečnou inženýrskou práci. Začátkem příštího roku by nám měli zaslat své návrhy, od nichž se bude všechno odvíjet," připomněl.

Celý projekt je teprve na začátku, obec však chce mít všechno připraveno pro případ, že bude vyhlášena vhodná dotační výzva, které by se Malý Újezd mohl zúčastnit a získat tak peníze na rekonstrukci objektu.