Boj proti rozšíření bývalého vojenského letiště ve Vodochodech na mezinárodní airport neustává. Odpůrci záměru, s nímž před pěti lety přišla společnost Penta Investments, založili na internetovém serveru e-petice.cz petici, kterou do včerejška podepsalo 247 lidí.

Podpisovou akci na webu rozjel Ondřej Sládek z Neratovic, který se nemohl smířit s tím, že by v jeho okolí došlo k dalšímu zatížení životního prostředí. Správu petice pak převzala Marie Smejkalová z Odoleny Vody.

„Petice jsme začali šířit jak prostřednictvím elektronické pošty, webových stránek obcí a občanských sdružení, tak i na sociálních sítích," konstatovala správkyně nedávno založené petice, která reaguje především na rozhodnutí ministerstva životního prostředí z loňského podzimu. To totiž dalo třetí verzi studie vlivu stavby na životní prostředí (EIA) zelenou, což odpůrce letiště zas rozohnilo.

„Rozhodně nechceme, aby tady denně vzlétalo a přistávalo sto čtyřicet velkých dopravních letadel a aby byli lidé nepřetržitě zatěžováni hlukem a zplodinami," konstatovala správkyně petice Marie Smejkalová, která žije nedaleko letiště.

Mnohem účelnější by podle autorů elektronické petice bylo, kdyby došlo k vybudování paralelní dráhy na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni.

Petici proti rozšíření vodochodského letiště před lety založila také Iniciativa Stop Letišti Vodochody, v níž jsou sjednocené obce i občanská sdružení z okolí. Potvrdila to mluvčí Iniciativy a starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová, k níž se zatím informace o nedávno založené webové petici nedostala.

„Příští týden budeme mít jednání, takže je možné, že kolegové budou vědět víc," uvedla mluvčí a nevyloučila, že se k petici přidají.
Letiště Vodochody plánuje, že se už za tři roky stane druhým pražským letištěm zaměřeným především na nízkonákladové a charterové lety. Na letišti by se mělo uskutečnit pětatřicet tisíc pohybů letadel ročně, přičemž pohyb je start nebo přistání letadla.

S tím však většina obyvatel okolních obcí nesouhlasí. Proto také založili iniciativu Stop letišti Vodochody. Na stranu odpůrců se loni v létě postavil i Středočeský kraj. Hejtman Josef Řihák tehdy prohlásil, že je přesvědčen, že záměr rozšíření Letiště Vodochody jde proti obyvatelům, středních Čech.

„Domnívám se, že by ministerstvo životního prostředí nemělo jít proti zájmům občanů," kritizoval schválení studie EIA hejtman. Petici je možné podepsat na webu e-petice.cz, a to až do 1.července letošního roku.