Poměrně teplá zima a až letní počasí na začátku dubna vedly k probuzení přírody o pár týdnů dříve než v jiných letech. Také jahodová pole na vraňanské farmě už jsou pokryta bílými květy. Jenže kvůli razantnímu ochlazení hrozí jejich pomrznutí. V ohrožení jsou i sezonní samosběry jahod, na které do Vraňan jezdí davy z okolí i ze vzdálených míst.

„Máme rozkvetlá celá pole a děláme maximum pro to, abychom jahody ochránili před dalšími mrazy,“ řekla Deníku Dagmar Hančová s tím, že každý den na farmě zakrývají rozkvetlé sazenice jahod foliemi.

Se začátkem tohoto týdne má ale přijít další ochlazení. „Máme přikryté všechny mladší výsadby, ale chladná rána nás ještě čekají. V případě, že by hrozilo poškození, jsme připravení dát dvojitou vrstvu folie,“ vysvětlila Hančová.

Těžké časy kvůli nepříznivému počasí už farma zažila, před patnácti lety. A podle Dagmar Hančové tam udělají vše pro to, aby se to už neopakovalo. „V letech 2008 a 2009 jsme zažili jsme ztrátu 95 procent úrody. Od té doby jsme se poučili,“ poznamenala.

První jahody snad na začátku května

Pokud vše půjde podle plánu a počasí nebude příliš kruté, nabídne jahodárna svým zákazníkům první plody začátkem května.

Před šesti lety začali vraňanští zemědělci pěstovat jahody i ve foliovnících. Tříkilový košík jahod ze skleníku stál loni zhruba 550 korun, za kilo vlastnoručně natrhaných jahod na polích při samosběru lidé platili 80 korun.

Letos mají ceny stoupnout. „Nepůjde o markantní navýšení. Zatím ještě nevíme, o kolik zdražíme, ale půjde o nižší jednotky korun," uvedla podnikatelka.

Farma Vraňany se dříve zabývala pouze jahodami. Už třetím rokem se ovšem Hančovi zaměřili i na další druhy ovoce a zeleniny. Později, avšak stále souběžně se samosběrem jahod, bude následovat samosběr hrášku a poté také česneku. Prázdniny pak budou patřit samosběru cibule, okurek, cuket a rajčat.