„Bohužel nejsme letos schopni zajistit samosběr každý den, jak jsou naši zákazníci zvyklí. Jahody musíme kvůli letošním mrazům nechat o trochu déle dozrávat," řekla Deníku Dagmar Hančová, spolumajitelka podniku známého také jako jahodárna. Hned jak dozrají další plody, budou jahodová pole lidem znovu k dispozici.

| Video: Youtube

I přes vyšší cenu tam přichází zákazníků dostatek. „Jsme maximálně spokojeni, i když je jahůdek méně a sezona je tím odlišná od jiných let. Naši věrní zákazníci chápou, proč jsme byli nuceni zdražit, a podporují nás," poznamenala Hančová.

Vraňanské jahody se sklízejí jen v plné zralosti. „Lidé, co k nám přijíždí, moc dobře vědí, že takovou kvalitu nikde nekoupí. Máme odrůdy, které chutnají," řekla farmářka a připomněla, že kdo si nechce jahody nasbírat sám na poli, může navštívit obchod na farmě. Tam je v nabídce kromě čerstvých jahod třeba i domácí jahodová zmrzlinu, jahodové knedlíky a další dobroty.

Vlastnoručně nasbírané za lepší cenu

Cena samosběru je letos 70 korun za kilogram. Jahody už sklizené stojí v prodejně 600 korun za tři kila. O něco dražší jsou jahody z kryté plochy, které jsou také v košících po třech kilogramech. Za ně zaplatí lidé 750 korun. Koupit si lze i jahody z fóliovníku v kilové krabičce za 279 korun.

Během následujícího týdne na farmě počítají, že začne samosběr hrášku - společně s jahodami. „Letošní sezonu chceme zaměřit na rajčata a nově také na papriky. Rajčata měla v loňském roce velký úspěch, tudíž nabídneme větší plochu samosběru. Papriky jsme měli pouze pro vlastní potřebu a na žádost zákazníků jsme se letos rozhodli jim naše pole s paprikami také otevřít," dodala spolumajitelka známého podniku.

Samosběry rajčat a paprik vycházejí na srpen. Kdy začnou samosběry a kolik bude zelenina stát, plánují Hančovi postupně zveřejňovat na svém facebookovém profilu.