K šermování ho přivedl jeho otec Petr Pátra. „Jednou jsem ho poprosil, jestli bych s ním mohl jet na trénink. Líbily se mi zbroje a zbraně. Od té doby mě to chytilo," popisuje své začátky ve Skupině historického šermu Gryf v Praze. Od svého prvního tréninku se dostal jako kaskadér až k natáčení dokumentu o Johance z Arku, filmu Raden, seriálu Borgia nebo filmu o Mistru Janu Husovi.

Se skupinou historického šermu Rytíři mělničtí vystupuje třeba v rámci Mělnického vinobraní nebo Mělnického koštu. Skupina každoročně pořádá Bitvu vinařů mělnických. V sobotu 2. srpna se v hořínském parku uskuteční její čtvrtý ročník. „Scénář bitvy připravuje taťka. V den bitvy se všichni šermíři sejdou. Děláme nácvik, jednou si to zkusíme," vysvětluje přípravu akce. Občas jim však bitvu komplikuje počasí. „Loni jsme ji museli zkrátit, protože bylo neskutečné vedro. Lidi se pekli ve zbrojích. Bitva byla napsaná na padesát minut a my ji zahráli za sedmatřicet sedm," vzpomíná.

Jakub Pátra už hrál i před cizojazyčným publikem. „Dělali jsme vystoupení pro Ukrajince mluvící rusky. Museli jsme se to celé naučit v ruštině. Sklidili jsme úspěch. Na to, že z nás rusky pomalu nikdo neumí, tak jsme to docela zvládli," pochvaluje si zkušenost.

Ačkoli Jakub Pátra na úrazy během šermování příliš netrpí, přiznává, že ke zranění u takového koníčku dochází často. Na dobývání sněhového hradu Harrachštejn v Harrachově nechtěně zranil svého otce. „Nešťastnou náhodou jsme se sešli dva Kubové. Taťka říkal: Kubo, stáhni se. Jenže se stáhnul druhý Kuba a ne já. V tu chvíli jsem zrovna vedl útok na hlavu a nechtěně jsem mu rozštípl obočí. Teď tam má jizvu ve tvaru písmene t," popisuje událost, která se stala před třemi lety. ,,Já mívám spíše modřiny než řezné rány," dodává.
Jakub Pátra se se svým otcem zúčastnil natáčení několika historických filmů jako kaskadér. Nejvíce si podle svých slov užil natáčení dokumentu o Johance z Arku pro německou televizi ZDF. „Běhali jsme se žebříky, zašermovali si, stříleli jsme z kuší nebo jsme dělali hromadné pády. Také jsme simulovali pády po zasáhnutí šípu. Jako kaskadéři máme naučené pohyby, jak máme padat, abychom si něco nezlomili," popisuje Jakub natáčení. „Bylo to úžasné až na to, že bylo třicet tři stupňů ve stínu. V těch zbrojích jsme se necítili moc dobře," dodává.

Velký dojem na Jakuba Pátru udělalo i natáčení historického seriálu Borgia. „Točili jsme jeden díl na Barrandově s agenturou Argo. Byly tam postavené obrovské kulisy vatikánského náměstí z toho období. Byly to přesné repliky budov, také tam byla replika Sixtinské kaple. Na tak dokonalé kulisy nezapomenu," vypráví.

Zatím poslední film, jehož natáčení se Jakub Pátra nedávno účastnil, byl v Kolíně dvoudílný Mistr Jan Hus pro Českou televizi. Jakub má za sebou zkušenosti z davových scén, tentokrát si zahrál roli biřice.

Natáčení ho baví. „Když člověk stojí před kamerami, je samozřejmě trošku nervózní. Bojí se, aby něco nezkazil. Jakmile se pustím do scény, kterou mám zahrát, strach mě opustí a užívám si to naplno," vypráví Jakub Pátra své dojmy z natáčení filmů. „Na příští rok se připravuje velkofilm o Karlu IV. Natáčení bychom se měli účastnit, tak jsem zvědavý. Snad to vyjde," doufá.

Z dějin Jakuba Pátru nejvíce zajímá středověk, zejména vrcholný středověk, dále také období baroka, třicetiletá válka, první a druhá světová válka. „U maturity z dějepisu jsem si vytáhl vrcholný středověk," svěřil se se svým úspěchem.

V šermování se specializuje na období gotiky a baroka. Všechny potřebné zbraně, kostýmy a výzbroj má vlastní. „Rozdíly jsou tam úplně ve všem. Meče se změnily v kordy, rapíry. Štíty už nebyly tak mohutné a zakulacovaly se. Kopí se začalo říkat píky, což jsou dlouhé, až čtyřmetrové tyče s ostnem na konci. Měnilo se oblečení. Místo varkočů, plášťů se začaly nosit bojové, mušketýrské kabátce a plátová zbroj. V baroku přibyly palné zbraně, muškety a začaly se tvořit jednotky, což v gotice prakticky neexistovalo," vyjmenoval Jakub Pátra rozdíly ve zbraních, zbroji a technikách v období gotiky a baroka.

Šermování považuje za důležitou součást svého života, živit by se tím však nechtěl. Jeho snem je zúčastnit se bitvy u Grunwaldu v Polsku, na kterou se sjíždí několik tisíc účastníků z okolních zemí.

Se skupinou Rytíři mělničtí bude vystupovat i nadále. „Z téhle skupiny určitě neodejdu. Taťka říká, že ta mělnická bitva jednou zůstane na mě. Takovou Třiadvacátou bitvu vinařů mělnických už bych mohl dělat já," usmívá se Jakub Pátra.

(Jana Procházková)