VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovice za Prahu nevyměním, říká druhý nejmladší poslanec sněmovny Jan Morava

Neratovice/ Před dvěma lety jsme přinesli rozhovor s Janem Moravou, který se jako první občan Neratovic v historii stal členem české poslanecké sněmovny. Dnes už tam není nováčkem, má spoustu zkušeností a zajímavých zážitků z parlamentu, našeho regionu i ze zahraničí.

29.7.2008 2
SDÍLEJ:

Poslanec Jan MoravaFoto: DENÍK/Viktor Janovský


Jste už po dvou letech ve sněmovně „doma“?
Nevím, jestli bych ve sněmovně chtěl být nastálo „doma“. Beru ale práci poslance jako normální zaměstnání. Rozkoukání bylo velmi rychlé a výsledky práce se v regionu brzy projevily.

V osobním kontaktu stále působíte tichým až zakřiknutým dojmem. Už jste se naučil ostrým diskusním střetům a umíte se rozčílit?
Bohužel se mi to povedlo. Jestli mne poslanecká práce v něčem změnila, tak v tom, že trpělivost a klid mne občas opouští. Nejsem z toho nadšený, ale asi třikrát jsem se ve sněmovně rozčílil natolik, že vystoupení, které jsem pronesl na mikrofon, bych s chladnější hlavou asi vzal zpět.

Už jste někdy odešel ze sálu, abyste nemusel poslouchat drsné výroky některých vašich kolegů?
Jsou dva řečníci, kteří mne k tomu občas přinutí. Je to David Rath a Lubomír Zaorálek. Párkrát jsem byl přinucen na ně reagovat, tak jak to nemám ve zvyku. Bráním se tomu právě tím odchodem ze sálu. Jejich projevy se mi nelíbí a nelíbí se asi nikomu. Nejvíc mne mrzí, že jejich vystoupení jsou často necitlivá i vůči ženám – poslankyním.

Jakou nejdelší schůzi jste ve sněmovně absolvoval a na jaké téma?
Mezi nejdelší schůze patřilo první kolo volby prezidenta. Trvala od rána nepřetržitě do třiadvaceti hodin do večera. Stává se, že se schůze oproti standardnímu jednacímu času, který je od devíti do devatenácti hodin, protáhnou až k půlnoci. Posledním příkladem je nedávná mimořádná schůze, kdy jsme končili kolem čtvrt na dvanáct.

Vracíte se v takovém případě domů do Neratovic, nebo nocujete v Praze?
Využívám možnosti nocovat v Praze. Hlavně proto, že ranní cesta z Neratovic trvá hodinu a čtvrt. Bývám někdy unavený, myslím tedy na svoje zdraví i na bezpečnost ostatních na silnicích. Únava po dvanácti hodinách jednání je velká a v té chvíli jsem rád, že spím v Praze a druhý den vstávám čerstvý.

Chutná vám v parlamentních restauracích? Jakou mají úroveň?
Nejím pouze ve sněmovních restauracích, jen abych ušetřil. Mám ale restaurace oblíbené, chodím do třech ze sedmi, která tam jsou.

Kdy jste se ve sněmovně nejvíc pobavil? V rozpravách, nebo při debatách v kuloárech?
Také se ve sněmovně někdy pobavíme. Nevím, jestli je to humor přenositelný do novin, protože noviny se čtou i před 22. hodinou. Zažívám ale jako poslanec kuriozity, s nimiž bych se jinde nesetkal. Při návštěvě Ázerbájdžánu, abych neurazil jejich lid, jsem se musel obléci do jejich tradičního rytířského brnění. To jsou situace, ve kterých se necítím úplně nejlépe, protože nejsem exhibicionista a přiznám se, že jsem se dost styděl.

Jak to brnění vypadá?
Protože chrání stejné části těla, jako brnění evropská, tak vypadá velmi podobně. Samozřejmě, že škodolibí kolegové, kteří tam byli se mnou, pořídili několik fotografií. Až někoho rozčílím, fotky se nepochybně stanou veřejným statkem.

Kolik zemí jste jako poslanec navštívil?
Byl jsem na třech zahraničních cestách. V Rakousku, kde tématem bylo ústavní právo, protože rakouské soudnictví prochází podobnou reformou, jako české. Pak jsem byl v Řecku, kde nejvýznamnějším počinem byl podpis spolupráce mezi Karlovou univerzitou a Aténskou univerzitou. Na poslední cestě jsem byl letos v květnu v Ázerbájdžánu, kde byla tématem spolupráce ve vědě a výzkumu. Zabývali jsme se tam i tím, co je v dnešní době velice aktuální, dodávkami ropy. Málo se ví, že dvacet procent ropy, kterou u nás zpracováváme, pochází právě z Ázerbájdžánu.

Vyjel jste si někdy na poznávací cestu?
Nevyjel, ale velmi často jsem ve skupinách, které přijímají zahraniční delegace. Zásadně odmítám cestovat do zahraničí ve chvílích, kdy probíhá jednání sněmovny. Ne proto, že by politická situace byla napjatá, ale proto, že jsem daňovými poplatníky placen za jednání a hlasování, ne za cestování. Odmítl jsem například cestu do Jihoafrické republiky, protože podle mne postrádala smysl.

A kam byste chtěl jet ve zbývajících dvou letech vašeho mandátu?
Velmi by mne zajímala návštěva Slovenska, tu bych rád stihl ještě letos. Obecně mne zajímají země, které prošly podobným vývojem, jako Česká republika. Kde se změnil režim a kde se stali členy Evropské unie. Jejich problémy jsou podobné, jen někdy s jiným řešením a je velice zajímavé, vyměnit si zkušenosti, zda české řešení bylo nejlepší, nebo ne a jak bychom ho mohli napravit.

Jak jste jazykově vybavený?
Domluvím se anglicky a německy.

S jakými osobnostmi jste se v parlamentu setkal?
Zajímavé bylo setkání s velvyslancem USA panem Graberem a nedávné setkání s generálem Oberingem. To jsou osobnosti, které při každé schůzce člověku něco dají. Z českých občanů jsou zajímavé olympijské reprezentantky Martina Sáblíková a Lenka Šmídová, nebo Roman Šebrle. Z umělců Kateřina Brožová a Lucie Vondráčková. Tyto lidi bych při občanském povolání nepotkal. Příjemné je zjištění, že jmenované osobnosti jsou v osobním kontaktu zcela přirození a normální lidé.

Zastavme se u zástupců USA. Dozvěděl jste se od nich něco zajímavého?
Účastnil jsem se s nimi pracovního oběda, společně s dvanácti českými politiky. Informace, které jsme od pánů Grabera a Oberinga dostali, byly samozřejmě jiné, než se zapisují do mezinárodních deklarací. Budou mít zásadní vliv při rozhodování poslanců a senátorů během hlasování o radaru.

Jak se vám poslaneckou práci podařilo sladit s osobním a rodinným životem?
Tato práce člověku zásadně změní život. Poslancem není jen těch osm deset hodin. Lidé se na mne se svými problémy obracejí i při náhodných setkáních venku. V soukromí mne potkala situace, na kterou se nikdo nechystá: rozvod. Věřím, že i tohle těžší období mého života zvládnu a do budoucnosti se dívám s optimismem.

Máte čas na nějaké koníčky?
Moc času nemám. Rád si přečtu knížku, teď právě čtu sérii Mládí v hajzlu, což je skoro příznačné, když se mi blíží třicítka. Nedávno se mi zalíbilo hrát pétanque. Nejraději mám procházky v Neratovicích podél Labe, nebo k památkám v našem regionu, na Kokořínsku. Nabírám zde energii k další práci. Určitě by mne nebavilo prosedět volný den u videa. Sezení mám v práci až až. To bych už teď vážil sto dvacet kilo a na konci mandátu atakoval sto šedesátku.

Zastavují vás i lidé na Mělnicku, kde vás nejvíce znají?
Nestává se mi to desetkrát denně, ale jedinou dvakrát týdně. Není mi to nepříjemné, jsem zástupcem občanů ve sněmovně a buď jim dokážu odpovědět hned, nebo si vezmu kontakt a snažím se jim pomoci později. Překvapuje mne, že se nesetkávám s výčitkami, nebo nadávkami. I v on-line rozhovoru pro Mělnický deník jsem byl připravený na nepříjemné otázky. Čtenáři byli naopak velmi vlídní a stejně vlídní jsou občané, když mne zastaví. Upozorní mne třeba na osobní problém, který jim byl způsoben nějakým právním zněním zákona, zástupci organizací se ptají, zad bych jim mohl pomoci s financováním provozu, činnosti, nebo investiční akce.

Neuvažujete o přesídlení do Prahy?
Poměrně častým zlozvykem politiků, kteří tráví v Praze hodně času, je, že se tam odstěhují natrvalo. Já – byť je to pro někoho nepochopitelné - mám k Neratovicím osobní vztah a nechci ani v budoucnu tohle město opustit.


Pavel Schebesta

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: - práce u lisu, Nabízíme: prémie, zajištění ubytování, Kontakt: telefonicky po-pá 9:30-16:00, VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 17.9.2018 na Úřadu práce ČR , KoP Mělník. Pracoviště: M&v facility plus s.r.o. - mělník, Nad Jatkami, č.p. 3562, 276 01 Mělník 1. Informace: Viacheslav Maryvo, +420 773 195 331. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: dobrý zdravotní stav - fyzicky náročná práce, zvedání a manipulace s těžkými břemeny, zodpovědnost, bezúhonnost., Nabízíme: ubytování a odvoz na pracovitě, MÍsto výkonu práce: V Pískovně 2057, 278 01 Kralupy nad Vltavou, Kontakt: p. Adalbert, telefonicky (PÁ, 8:00-9:00). Pracoviště: Europa workintense spol.s r.o. - kralupy nad vltavou, V Pískovně, č.p. 2057, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Adalbert Yovna, +420 602 212 059. Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 30 000 Kč Agenti dopravy a přepravy Freight Consultant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajištění kamionové dopravy, komunikace s lidmi, vyřizování požadavků jednostlivých zákazníků a jednání s dodavateli dopravních služeb, Požadujeme: anglický nebo německý jazyk - komunikace se zahraničními klienty, řidičský průkaz sk.B výhodou, Kontakt: telefonicky po-pá 7:30-11:30, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Yonix s.r.o. - mělník, Bezručova, č.p. 187, 276 01 Mělník 1. Informace: Veronika Čiháková, +420 777 442 242. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/dělnice do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - praxe min. 1 rok , Nabízíme: příspěvek na stravování, pitný režim, 3x sick days, Kontakt: telefonicky 6:00-14:30, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Patron bohemia a.s., Českolipská, č.p. 3419, 276 01 Mělník 1. Informace: Martin Cífka, +420 315 630 140;737 254 121.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladenský služební pes Jalar zachránil život muži z Mělnicka.

Kladenský služební pes Jalar zachránil život muži z Mělnicka

Videosouhrn 24. září 2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Hasiči na Mělnicku kvůli vichřici během jediné noci vyjeli třináctkrát

Mělnicko – Silný vítr zasáhl v noci z neděle na pondělí i některé části Mělnicka. Hasiči museli vyjíždět ke třinácti událostem spojeným s větrem.

V celostátním kole Vesnice roku Cítov zastupoval celý kraj

Cítov - Vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže Vesnice roku 2018 se uskutečnilo v lázeňském městě Luhačovice. Středočeský kraj zastupovala v celostátním kole obec Cítov, která se stala letos Vesnicí roku Středočeského kraje. Z 228 přihlášených obcí se právě Cítov dostal do finále a po pěti letech soutěžení získal jedno z nejvyšších ocenění.

Den mateřství a krásy nepatřil jen ženám

Mělník /FOTOGALERIE/ - Ani dešťové přeháňky neodradily návštěvníky od účasti na akci, která už podle názvu byla určena především ženám. V neděli 23. září se uskutečnil v prostoru před poliklinikou Den mateřství a krásy, který už druhým rokem pořádá Nemocnice Mělník.

Vítězka soutěže se stala velkým objevem pro posuzovatele

Kralupy /FOTOGALERIE/ - Dvoudenní třiadvacátý ročník Festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy 2018 fakticky slavnostně zakončilo vyhlášení autorské literární soutěže v sobotu 22. září v tamním městském muzeu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT