Obě žákyně sedmé třídy zábořské základní školy Komenského, které svou oblíbenou učitelku nominovaly, totiž mlčely. A jejich spolužáci jakbysmet.


„Byla jsem v šoku, protože jsem byla nominovaná už vloni a tak jsem to letos vůbec nečekala. Navíc jsem na děti hodně přísná, za všechno je tepu, takže mě letošní nominace tím víc překvapila, ale rozhodně mile,“ říká učitelka matematiky, fyziky a vlastivědy, která téměř sedmadvacet let strávila za katedrou.

Učitelkou chtěla být Jana Palanská odmalička. Její tři sestry by o tom mohly vyprávět.

„Pořád jsem je z něčeho zkoušela a nutila je psát prověrky a úkoly, pořád jsem si psala plány. Dokonce i úklid jsem měla rozepsaný na minuty,“ vzpomíná na svůj dětský sen matikářka, kterou až do devítky matika moc nebavila.

Tehdy ale Janu Palanskou začal na základní škole ve Vlašimi učit nový kantor, který byl velmi přísný. A tím si budoucí matikářku získal.

„Přísný učitel pro mě byl vždycky ten nejlepší. Ten, který nám předem řekl, z čeho bude zkoušet a dost nám prominul, u mě ztrácel autoritu. Prostě to nějak nebylo ono,“ vysvětluje Jana Palanská, která se po dokončení gymnázia v Benešově rozhodla pro studium na pražské Karlově univerzitě, kterou vystudovala dálkově.

Přísný styl zastává ředitelka ze Záboří i u svých sedmáků, které učí matiku, šesťákyů, ze kterých dostane vzorec pro výpočet hustoty i o půlnoci a čtvrťákyů, kteří díky ní zvládají slepou mapu České republiky levou zadní.

„Žáci vědí, že když mi v pátek mají odevzdat domácí úkol a neudělají to, zůstanou se mnou po vyučování ve třídě a uděláme ho spolu. A rodiče to chápou.

Snažím se z dětí dostat maximum a vůbec nevadí, když je to maximum třeba čtyřka. Jinak bych neřekla, že někoho do něčeho nutím. Na každého platí něco jiného, ke každému si musím najít tu správnou cestičku, a to není vůbec lehké. Možná mou snahu ocení až budou na střední škole, i když teď je jim moje tepání asi pěkně proti srsti,“ říká maminka dvou dospělých synů, která svůj volný čas nejraději tráví s pěknou knihou v ruce, vyšíváním nebo pletením.