Za katedru se dostal náhodou, ale rozhodně toho nelituje. Mšenský učitel Jaroslav Kůtek už na gymnáziu věděl, že na vysokou půjde, po žádné technicky zaměřené škole ale netoužil.

„Necítil jsem se na to, takže na mě tak nějak zbyla pedagogická fakulta. Právě peďák a zemědělka se daly tenkrát celkem dobře vystudovat,“ vzpomíná na své rozhodování učitel páté třídy, kterého jeho žáci letos nominovali do ankety Mělnického deníku Hvězda za katedrou.

A pořádně ho tím překvapili. „Vůbec jsem to netušil. Teprve před pár dny mi kolegové řekli, že jsem v nějaké anketě,“ říká oblíbený kantor.
Je s ním legrace, dokáže dobře vysvětlit učivo a je spravedlivý. Navíc pro nás dělá různé soutěže. Tak hodnotí svého učitele jeho páťáci, s nimiž se bude po dvou letech muset už za pár dní rozloučit a vyslat je na druhý stupeň.

Jaroslav Kůtek začínal učit na jedné ze škol v hlavním městě. „V Praze nebyl problém získat místo, protože tam rostly nové sídlištní školy,“ povídá učitel, který se v metropoli oženil.

S manželkou a první dcerkou po pěti letech vyměnili Prahu za vesnickou školu v jižních Čechách. „Nakonec jsme ale po nějaké době usoudili, že tam pro nás není budoucnost a navíc jsme to měli daleko k rodičům,“ popsal další změnu Kůtek.

Do mšenské základní školy se před šestnácti lety mladí učitelé dostali díky inzerátu v Učitelských novinách.

„Jediný, kdo se nám z celých středních Čech ozval, byl tehdejší ředitel školy Jaroslav Kindl. Vyrazili jsme se do Mšena podívat, zalíbilo se nám tam a zůstali jsme,“ vypráví učitel, který je prvním mužem, s nímž se děti ve školních lavicích setkávají.

Z předmětů, které vyučuje, má nejraději vlastivědu, při níž dětem může vyprávět i o místech, která sám navštívil. Po krásách České republiky se totiž často vydává v sedle bicyklu s kamarády z cyklistického klubu Bike Mšeno, jehož je členem.

Jaroslav Kůtek
Pochází z Bělé pod Bezdězem. Nyní žije ve Mšeně, kde učí na základní škole. Je mu osmačtyřicet let. Je ženatý, má dvě dcery. Po gymnáziu vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Mezi jeho záliby patří cyklistika, zahrada a fotografování.