Jitrnice. Samé jitrnice. To si možná ještě dlouho budou opakovat odvážlivci, kteří se v Máslovicích přihlásili do soutěže 
v pojídání jitrnic.

Tradiční součást máslovického masopustu, kterou vyhledávají milovníci zabíjačkových dobrot, si nenechal ujít ani známý maxijedlík Jaroslav Němec z Bystré u Poličky. Přijel, nacpal si břicho a obhájil loňské vítězství.

Kolik jitrnic ale tentokrát spořádal? „Snědl jsem čtyři a půl jitrnice. Myslím, že jedna vážila tak čtvrt kila,“ říká muž, který objíždí většinu soutěží pro jedlíky.

Letos se se svou porcí musel společně s konkurenty poprat během dvou soutěžních kol. „V prvním kole jsme pojídali dvě jitrnice na čas a ve druhém jsme měli během tří minut sníst co nejvíc jitrnic,“ popisuje Jaroslav Němec, který měl v soutěži zdatného soupeře.

V prvním kole zvládli sníst dvě jitrničky ve stejném čase, ale druhé kolo rozhodlo ve vítězství jedlíka z Vysočiny.

„Ve druhém kole to kolega po jedné jitrnici vzdal, asi už nemohl. Já jsem jich za ty tři minuty snědl ještě dvě a půl,“ přibližuje svůj výkon vítěz, na jehož těle nejsou desítky soutěží vůbec znát.

Soutěže v pojídání zřejmě nejsou příliš vhodné pro labužníky. „Bylo to obtížné. Jitrnice jsme totiž jedli venku studené a zapíjeli jsme je studenou vodou. Bylo to, jako když člověk kouše do studeného sádla,“ připomíná obávaný konkurent všech jedlíků.

Máslovický masopust byl pro Jaroslava Němce jedinou akcí, kterou o uplynulém víkendu navštívil. Čas od času si za víkend střihne i tří soutěže, na nichž řádně roztahuje svůj žaludek.

„Na zpáteční cestě z Máslovic jsem se musel stavit v Hlinsku, kde jsem si na spravení chuti dal palačinky,“ dodává borec, který má ze všeho nejraději maminčiny švestkové knedlíky.