Lidé, kteří jsou zatěžováni škodlivými látkami z neratovické Spolany, si na zlepšení situace budou muset ještě několik let počkat. Přestože chemičky v jiných zemích každým rokem přistupují k inovativní technologii, při které se výroba chlóru obejde bez karcinogenní rtuti, neratovická chemička tomuto trendu půjde naproti až za šest let.
„Spolana Neratovice je v nahrazování rtuti pomalá, když před rokem souhlasila s náhradou do konce roku 2014. Přitom je výroba chlóru pomocí rtuti každý rok spojena s úniky tohoto toxického těžkého kovu do vody, ovzduší a největší množství jí končí v odpadech,“ prohlásila Zora Kasiková, mluvčí sdružení Arnika.
Chemička tak prý svým laxním přístupem zaostává dokonce za podobnými továrnami v Indii. Tam se totiž zavázaly, že nový způsob výroby chloru zavedou do konce roku 2012.
Podle mluvčího Spolany Jana Martínka ale přechod na zcela novou technologii představuje obrovské finanční náklady, které jsou odhadovány na tři miliardy korun. „Nejsme jediní, kdo na výrobu chlóru používá rtuť. Zastaralý způsob stále používá asi polovina chemiček v Evropě,“ řekl mluvčí.
Sdružení Arnika, které se zabývá ochranou životního prostředí, se snaží přesvědčit vedení továrny, aby se snažilo více zohlednit neblahý dopad na zdraví lidí. Spolana totiž stále zůstává na předních příčkách kvůli vysokým hodnotám znečišťujících látek, které unikají do ovzduší, vody či půdy.
Dle vyjádření Jana Martínka se neratovická chemička o snižování emisí snaží. „Spolupracujeme s externí firmou, která má povolení nakládat s nebezpečnými látkami. Ta zbytkovou rtuť z amalgámové elektrolýzy uchytí a bezpečně zneškodňuje,“ dodal mluvčí.
Používání rtuti bylo také hlavním tématem nedávné konference Mezinárodního programu OSN pro životní prostředí, kde se jednalo o mezinárodní úmluvě, která by rtuť zakázala či omezila.