Závada, která v posledních dnech způsobila pokles labské hladiny, dosud přetrvává. „Jez má tři jezová pole, která jsou ve vyváženém stavu zvednutá, nadzvedává je hydrostatický tlak. V jednom sektoru došlo nejspíše k poruše těsnění a úniku tlaku vody. Snažíme se pod sektor načerpat vodu, aby se úsek nadzvedl zpět do správné polohy," vysvětlil Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe, podle kterého opravy zaberou až dva dny času. „Požádali jsme Povodí Vltavy, aby snížili odtok. Sníží se hladina, provedeme opatření a současně posílíme čerpací techniku,“ popsal zásah Jiří Petr.

Voda v místě havárie klesla o 1,3 metru, tedy o dvacet centimetrů více než v neděli. „V Mělníku bude celková ztráta okolo osmdesáti centimetrů, v Obříství se hladina snížila o pětapadesát centimetrů," připomněl Petr.

Ryby a další vodní živočichy uvízlé na souši už o víkendu zachraňovali dobrovolníci. „Trápí mě, že jsem všechny škeble dala tak půl metru od kraje vody, kam mě pustily gumáky, s vírou, že hladina stoupne. Snad je někdo přemístil,“ poznamenala po dalším poklesu hladiny dobrovolnice Kateřina Staňková Tomková.

Znovu na pomoc vodním živočichům

K pomoci na slepém rameni Sidonka vyzývají další dobrovolníky na úterý 10. října mělničtí rybáři. „Sraz je na tamním parkovišti v půl deváté ráno," potvrdil Marek Macholda z Českého rybářského svazu.

Od soboty se podle něho podařilo odvrátit nekontrolované vypouštění Vehlovické i Mlazické tůně a zbrzdit průsaky na minimum. „Když se nám nepodaří udržet v tůních vodu, která se prokysličuje, museli bychom začít s čerpáním, aby zvířata neuhynula. Poslední možností záchrany je převoz na jiné místo, ale to je nejzazší možností," dodal Macholda.

S udržením vody v tůních pomáhalo mělnickým rybářům město. „Na místo byl povolán bagr, zajistili jsme geotextilii a další potřebné věci. Spolupracujeme se záchrannou stanicí, která u Labe zajišťuje sběr vodních živočichů. Dojde-li ještě k dalšímu poklesu, budeme v záchraně pokračovat," řekl Deníku starosta Mělníka Tomáš Martinec (ODS).

Jakou částku vynaloží Mělník na havárii, není zatím známo. „Akce není u konce, ale můj odhad je asi sto tisíc korun," řekl Martinec.

Na vyšší hladinu čekají i majitelé lodí

Situaci na Labi řeší také majitelé lodí. „Jakmile bude hladina na normálu, musíme loď vytáhnout z vody na podval a zkontrolovat stav kýlu, zda nedošlo k poškození laminátu, a podívat se na listy lodního šroubu, jestli nejsou zohýbané nebo promáčknuté. Poškození lodního šroubu by nás vyšlo asi na 25 tisíc korun, při poškození laminátu by záleželo na míře poškození," uvedla majitelka lodi Kateřina Staňková Tomková, která se podílela i na záchraně vodních živočichů.