Příběh Ježíšovy sochy v Úžicích bere za srdce. Majitel Resortu Svět Pavel Turoň před časem těžce onemocněl, byl tehdy delší čas v umělém spánku. „Znovu jsem se narodil. Po roce uzdravování najednou přišla myšlenka nechat postavit největší sochu Ježíše u nás. Bral jsem to jako poděkování za znovuzrození," vzpomíná Turoň.

Nemocnice Neratovice.
Nejistá budoucnost neratovické nemocnice. Nájemné má být až čtyřnásobné

Nechal se přitom inspirovat třicetimetrovou sochou Ježíše Krista stojící na kopci Corcovado u brazilského města Rio de Janeiro.

Myšlenku zhmotnil malíř a sochař Martin Lepka, který z oceli a bílého betonu stvořil dílo přímo na místě.

Obejít sochu a dotknout se Kristových nohou

Socha v Úžicích je oproti jiným výjimečná tím, že mohou návštěvníci dojít až k ní a dotknout se Ježíšových nohou. Podstavec, na kterém stojí, není totiž tak vysoký jako u ostatních Kristových soch.

K tomu se váže i pověra, která se šíří mezi zaměstnanci resortu. „Když sochu obejdete a sáhnete na chodidla, stane se vám v blízké budoucnost něco milého," prozradil Pavel Turoň, kterému se splnilo jeho přání a požehnat novému dílu přijel kardinál Duka. Ten se navíc ve Světě neobjevil poprvé. Už dříve v tamním areálu vysvětil kapličku svatého Jána.

Fričova ulice v Mělníku je plná sakur.
Fričova ulice v Mělníku? Kouzelné kvetoucí sakury ji změnily v Růžovou

Ačkoli socha stojí na území obce, z vedení Úžic u příležitosti požehnání sochy kardinálem nikdo nebyl. „Akce jde mimo nás. Jak už jsem se vyjádřil v minulosti - není to můj šálek kávy. Já bych si takovou sochu na zahradu nedal," uvedl úžický starosta David Hrdlička, podle kterého i místní občané vnímají dílo s nadhledem.

Resort Svět v Úžicích zahrnuje restaurace, penzion a kongresové centrum pro firemní akce, nachází se na pozemku, kde jsou i klidné koutky v přírodě nebo rybník s možností rybaření, dětské hřiště a puttingolfové hřiště, jediné v Evropě. Před třinácti lety tam přibyla kaplička sv. Jána, kde lze rozjímat i se tam odehrávají svatební obřady. Od loňského podzimu je v areálu nejvyšší socha Ježíše Krista v Česku.