O dárky si Ježíškovým vnoučatům napsali také klienti Alzheimercentra ve Zlosyni, kteří si přáli, aby se přímo u nich natáčel oblíbený rozhlasový pořad Tobogán s moderátorem Alešem Cibulkou.

A přání se jim ještě před vánočními svátky splnilo. Ve Zlosyni vystoupila v přímém přenosu řada známých osobností, například výtvarnice a herečka Iva Hüttnerová, zpěvačka Světlana Nálepková nebo herec Pavel Nový. Ten na místo dění dorazil v dobré náladě se slovy: „Konečně to přišlo. Byl jsem už tatínek a dědeček, teď jsem vnouče!“

Spokojeni byli nejen obyvatelé, ale i zaměstnanci zlosyňského Alzheimercentra „Projekt nás nadchl. Jsme rádi, že se přání našich klientů setkat se se slavnými osobnostmi mohlo splnit,“ děkovala Ježíškovým vnoučatům ředitelka Dana Jarešová.

Aleš Cibulka během vysílání pořadu nečekaně oslovil kameramana Jiřího Vojtu, který seděl v publiku. Ten vzpomínal na české filmové evergreeny, na nichž spolupracoval. Senioři se tak dozvěděli zajímavé podrobnosti o vzniku slavných snímků, jako jsou Bohouš s Jiřím Sovákem, Vladimírem Menšíkem a Zdenou Hadrbolcovou, Zítra to roztočíme, drahoušku nebo Chobotnice ze třetího patra. Na posledním snímku Vojta pracoval jako animátor a vdechl život postavičkám z formely před kamerou.

Alzheimercentrum ve Zlosyni působí už devátý rok. V současné době tam žije 117 klientů, o které se stará 92 zaměstnanců

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl loni na popud novinářky Olgy Štejbalové, která si při natáčení uvědomila, kolik opuštěných lidí žije v domovech pro seniory. A na vánoční dárek mnohdy marně čekají… Projekt zaujal Český rozhlas, který oslovil sociální pracovníky domovů a jejich prostřednictvím shromáždil vánoční přání klientů. Letos se tak mohlo těšit na nadílku 12 500 osamělých důchodů, kteří tvoří až třetinu obyvatel podobných zařízení. Obdarovat je přitom není složité. Stačí si na webových stránkách www. jeziskovavnoucata.cz vybrat podle svých možností přání seniora. O ně byl neskutečný zájem, a tak na některé dárce už žádná nezbyla.