V pásu od území vojenského prostoru až po Zbraslav na okraji Prahy se jeho součástí má stát 184 kilometrů čtverečních se zalesněným hřbetem, který připomíná původní lesní porosty a charakter podhorské krajiny předtím, než před necelými dvěma staletími nabyla vrchu éra zakládání smrkových monokultur, majících svým vlastníkům zajistit maximální hospodářské zisky.

„Přírodní park se zřizuje z důvodu zachování krajinného rázu zalesněné pahorkatiny s komplexy přírodě blízkých bučin a smíšeného lesa s rozptýlenými věkovitými stromy na charakteristickém geologickém podloží, s významnými přírodními a estetickými hodnotami a s řadou kulturně historických památek,“ shrnul atraktivity území budoucího přírodního parku náměstek středočeského hejtmana Miloš Petera (ČSSD), jenž má na starosti oblast životního prostředí. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) začne nový přírodní park existovat patnáctým dnem od jeho vyhlášení ve Věstníku právních předpisů Středočeského kraje. „Předpokládáme, že se tak stane 30. listopadu nebo 1. prosince,“ konstatoval Rath.

Nedokázal však odpovědět na otázku Deníku, jaká omezení přinese vyhlášení přírodního parku obyvatelům žijícím na jeho území. „To vyplývá z platných zákonů,“ konstatoval na tiskové konferenci po jednání radních s dodatkem, že změny se dotknou například stavebních aktivit. „K určitým stavebním akcím bude třeba vícero souhlasů,“ prohlásil hejtman. Jedním dechem ale zdůraznil, že hranice přírodního parku jsou vedeny tak, aby do jeho území nebyly zahrnuty ani okrajové části jak větších sídel jako jsou například Dobříš, Mníšek pod Brdy či Dobřichovice, tak i poměrně malých obcí. Lidnatějším oblastem se tedy nový přírodní park vyhýbá; spadají do něj spíše jen osamocené usedlosti. A – také třeba chatová oblast na teritoriu mezi Jílovištěm a Mokropsy.

JEDNÁ SE I O NÁRODÍM PARKU

Rozhodnutí o vyhlášení přírodního parku Brdy – Hřebeny není osamoceným krokem. Již několik měsíců existuje také nově zřízený přírodní park Škvorecká obora – Králičina. V poslední době také znovu ožily diskuse mezi představiteli kraje a úředníky z ministerstva životního prostředí o zřízení Národního parku Křivoklátsko. „Zde půjde o to najít soulad mezi zájmy dotčených obcí a ochrany přírody,“ konstatoval krajský hejtman David Rath, jenž by byl očividně potěšen, kdyby se střední Čechy svého prvního národního parku brzy dočkaly. Připouští, že se zástupci Karlovy Vsi ani dalších obcí ještě nikdo nejednal – slibuje ale, že jejich obyvatelé by nelitovali. „Omezení, která by to přineslo, je kraj připraven obci finančně kompenzovat,“ prohlásil. Pokud však jde o samotné vyhlášení národního parku, je vůle představitelů kraje pouze jedním z mnoha hlasů. Na tahu jsou lidé z ministerstva, neboť jde o záležitost státu.