Obřadní síň mělnické radnice patřila ve středu slavnostnímu uvedení nové knihy Mělník na starých fotografiích 1970–1989. Už půl hodiny před začátkem stály před obřadní síní desítky lidí, kteří si chtěli knihu zakoupit a nechat si ji podepsat přímo od autora.

Kniha obsahuje 420 unikátních fotografií, které pořídil známý mělnický fotograf a milovník historie Karel Lojka. Snímky zobrazují proměny Mělníka v období téměř dvaceti let. Na tvorbě jedinečné publikace se podílel i místní kronikář Martin Klihavec.

Karel Lojka začal fotit až ve svých dvaceti letech a od počátku se věnoval dokumentární fotografii. Postupně začal fotit mizející objekty ve městě a blízkém okolí po dobu téměř dvaceti let. Fotografie ze svého archivu nejdříve zveřejňoval na sociální síti Facebook, kde založil skupinu Mělník – historie a současnost, která dnes čítá více než tři tisícovky členů. „Chtěl jsem hlavně zaujmout mladé lidi, které zajímá historie Mělníka, a proto jsem začal fotografie prezentovat na sociální síti,“ vysvětlil Karel Lojka.

Středečnímu křtu byli přítomni představitelé města včetně starosty Ctirada Mikeše a zástupce vydavatelství Baron, které má velkou zásluhu na vydání knihy. Obřadní síň patřila v pořadí už čtvrtému křtu knihy o Mělníku, ale tentokrát byla účast velmi vysoká a síň byla přeplněna desítkami účastníků.

Křtu se ujala mělnická rodačka, herečka, zpěvačka a moderátorka Jitka Čvančarová a stala se kmotrou této jedinečné publikace, s jejímž autorem, jak sama prozradila, ji váže dlouholeté přátelství.

Marta Dušková