VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jitka Hadová: Na kurzy nordic walkingu jezdím tajně

Mělnicko – Věčně usměvavá Jitka Hadová je v nejlepších letech. Přesto, nebo možná  právě proto uvažuje, že je ten pravý čas na velkou životní změnu. Svou práci v hodnocení investic by totiž ráda vyměnila za pobyt v přírodě s hůlkami v rukou.

13.8.2014
SDÍLEJ:

Jitka Hadová.Foto: Archiv Jitky Hadové

První krok ke svému snu udělala před dvěma lety, kdy absolvovala instruktorský kurz na nordic walking. Už má i živnostenský list…

Nordic walking je u nás prezentován zejména jako pohybová aktivita vhodná pro seniory. Co k němu přivedlo vás?
Mé vlastní zdravotní problémy. Dříve jsem hodně sportovala, dělala jsem hlavně dynamické sporty typu cyklistika na horském kole nebo badminton. Jenomže kvůli špatnému držení těla a mírné nadváze jsem si tím spíš uškodila. Dospělo to tak daleko, že jsem musela na operaci s páteří.

A lékaři vám doporučili, abyste zkusila nordic walking?
Ano. Chození mě navíc bavilo i před operací, takže jsem k tomu neměla daleko. Jak jsem tak ležela v nemocnici a nemohla se ani hnout, nechala jsem si přinést všechny možné knížky o nordic walkingu a studovala je. Chytlo mě to natolik, že jsem se nemohla dočkat, až konečně začnu.

Správnou techniku jste se ale asi nenaučila z knížek…
Ne, to se ani nedá. Jakmile mě uschopnili, což bylo asi tři měsíce po operaci, začala jsem hledat nějaký smysluplný kurz. Dlouho mě žádný neuspokojoval, dokud jsem nenarazila na jeden instruktorský. Jsem perfekcionalista, takže jsem si říkala, že když už do toho jdu, chci to dělat pořádně.

Nebylo to trochu moc riskantní?
Když o tom tak přemýšlím, tak to asi bylo docela na hraně. Instruktor, který kurz vedl, nám dával pořádně do těla, nordic walking nás učil sportovní formou, ne výletnickou jako teď já. Bral nás třeba na dvacetikilometrové  procházky v opravdu ostrém tempu a náročném terénu. Zaskočilo mě, jak fyzicky náročný může nordic walking ve skutečnosti být.

Když jste získala certifikát instruktora, uvažovala jste, že začnete nordic walking sama vyučovat?
Právě že vůbec! Pořád jsem tvrdila, že to dělám jenom pro sebe. Nicméně můj instruktor byl členem Českého klubu nordic walkingu (ČKNW) a po absolvování kurzu některé z nás bral na akce, které ČKNW pořádal. Tam jsem se s nordic walkingem seznámila ještě blíž a začala pomáhat s organizací, s instruktážemi… A postupem času jsem se dostala až do rady ČKNW.

Už skoro rok pořádáte nordic walking výlety s Rodinným centrem Všetaty – Přívory. K tomu jste se také dostala přes ČKNW?
Ne, to tehdy byla obrovská náhoda. V jedné hospůdce u Konětop jsem zahlédla leták, že ve Všetatech někdo pořádá nordic walking výlet. Zaujalo mě to, chtěla jsem vědět, jak se to tady dělá, do té doby jsem měla zkušenosti jenom z Prahy. Bohužel když jsem tam zavolala, zjistila jsem, že je to výlet určený jenom pro seniory. Nicméně Lenka Černohlávková, která tu akci tehdy pořádala, byla ráda, že jsem instruktorka a poprosila mě, abych se za ní zastavila. Ten výlet byl totiž jednorázová záležitost a ona hledala způsob, jak z toho udělat pravidelnou aktivitu.

Takže slovo dalo slovo a spolupráce byla na světě.
Přesně tak. Padly jsme si do oka a já hned věděla, že pokud do toho půjdu, bude to nejen přínosná akce, ale i zábava. Domluvily jsme se, že zkusíme zorganizovat jeden zkušební víkend, v jehož průběhu v sobotu vyrazíme na procházku se seniory a v neděli na celodenní výlet s ostatními zájemci. A funguje to tak dosud, scházíme se každý poslední víkend v měsíci.

Mění se nějak sestava lidí, kteří s vámi na nordic walking výlety vyrážejí?
Ani moc ne. Hned na začátku se utvořila výborná parta, takové zdravé jádro, a většina z těchto lidí jezdí na výlety dodneška.

Jak náročné je připravit takový víkendový program?
Je to spíš časově náročné. Vzhledem k mé povaze si místo, kam vyrážíme, chci vždycky dopředu projít, abych věděla, co nás tam může potkat. Na druhou stranu právě tohle mě udržuje neustále v pohybu, což byl můj cíl. Sobecky musím říct, že nordic walking dělám pořád hlavně kvůli sobě. Na druhou stranu mám obrovskou radost, když vidím, jak si ty výlety lidé kolem mě užívají.

Jste už tedy profesionální instruktorkou?
Ne, to rozhodně nejsem. Mám své zaměstnání, takže i když mám s nordic walkingem spoustu plánů a nápadů, nezbývá mi na něj tolik času, kolik bych chtěla. A potřebovala. Je ale pravda, že uvažuji o tom, že bych se stala instruktorem na plný úvazek. Na to ale nejdřív musím být dostatečně finančně zabezpečená, aby pro mě byl nordic walking i nadále koníčkem a zábavou. Bojím se, že jakmile by na něm závisela moje existence, ztratil by pro mě  kouzlo. A já bych ztratila kus své svobody, kterou nyní mám v rozhodování o tom, co a jak podnikneme.

Pořád ještě se vydáváte na kurzy ostatních instruktorů, abyste od nich odkoukala fígle?
Někdy ano. Jsem rýpal, takže se občas inkognito vydám na nějaký kurz, abych viděla, jak to dělají jinde. Díky tomu jsem se například seznámila s instruktorkou, bývalou reprezentantkou v běhu na lyžích, která mi ukázala úplně jiné formy nordic walkingu. V podstatě jde o nácvik běžeckých stylů.

Takže nordic walking asi není jenom o procházkách seniorů s hůlkami v rukou po lese…
Vůbec ne! Je to stále se rozvíjející, relativně nové sportovní odvětví. Samozřejmě záleží, kdo ho jak pojme, ale s hůlkami můžete běhat, skákat… Existuje už i mistrovství světa v nordic walkingu. A na Slovensku vznikl dokonce i nordic walking maraton, jenom nevím, jestli je o výdrži, nebo na čas. Asi se ho budu muset někdy zúčastnit…

Jaké chyby lidé, kteří s nordic walkingem začínají, nejčastěji dělají?
Ačkoliv to vypadá, že nordic walking není věda, každému bych doporučila začínat pod vedením zkušeného instruktora. Velké části lidí dělá potíže takzvaný křižmochodný pohyb, kdy jde dopředu pravá noha a zároveň levá ruka. Lidé přijdou a chodí tak normálně, ale pak dostanou hůlky a najednou je z toho velbloudí chůze. Nebo jsou lidé zvyklí držet hůlky hrozně křečovitě, přitom hůlky mají rukavičky jako běžné běžkové hole, takže člověk má zabírat dlaní, kterou se opírá do rukavičky… Ale to jsou všechno věci, které se dají napravit, i když se to někdy těžko vysvětluje.

Existuje v nordic walkingu nějaké omezení? Je pro někoho nevhodný?
Ne, a to je na něm právě   sympatické. Je to sport, který není technicky ani finančně náročný a který může dělat naprosto každý. Záleží jenom na vás, jestli ho děláte čistě pro radost, jestli díky němu chcete zhubnout nebo si zlepšit kondici. Mám kamarády mezi veslaři a ti nordic walking také zařadili mezi aktivity, které jim pomáhají s přípravou na závody. Při sportovním pojetí je ale vhodné hlídat si tepovou frekvenci. Mám sama na sobě vyzkoušeno, že při nordic walkingu díky tomu, že zapojujete horní část těla, spálíte asi o třicet procent více energie než obyčejnou chůzí.

Pocházíte z Byšic, nordic walking výlety pořádáte pro lidi ze Všetat a přiznáváte, že máte ráda místní přírodu. Chystáte se s nordic walkingem spustit  na Mělnicku nějakou další akci?
Mám v Praze známou, která miluje Kokořínsko. A mšenské koupaliště, které je opravdu výjimečné. Uvažovaly jsme, že bychom mohly zavést ve Mšeně každoroční nordic walking akci, kdy bychom se nejdříve všichni společně prošli po lesích a večer pak setkání zakončili na koupališti swingovým večerem. Já mám totiž slabost pro dvacátá a třicátá léta minulého století. Nicméně si říkám, že to už budu muset asi opravdu dát výpověď v práci, abych to všechno stíhala.

VIZITKA
Jitka Hadová pochází z Byšic, kam stále dojíždí za svou maminkou, přes týden však žije v Praze. Pracuje ve finanční sféře  v oblasti investic. Jejím velkým přáním je živit se na plný úvazek coby instruktorka nordic walkingu a do budoucna jej provozovat v horských oblastech. Více informací o nordic walkingu najdete na jejím webu www.nwproradost.cz.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
13.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Ve Lhotce volilo skoro tři čtvrtě lidí

Mělnicko – Nejvyšší volební účast měly při letošních parlamentních volbách na Mělnicku opět menší vesnice.

Výsledkový servis: Záryby obraly favorita

Mělnicko - Jak hrál o víkendu váš oblíbený tým?

AKTUALIZOVÁNO

KRÁTCE: Vysoká účast byla překvapením

Mělnicko - Přečtěte si krátké zprávy z volebního dění v regionu!

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení