Kolem domu mu létá osmdesát holubů několika plemen a po zahradě si to špacíruje skoro třicet slepic. Některé z nich si o víkendu mohli prohlédnout návštěvníci výstavy kralupských chovatelů drobného zvířectva.

Jako malý hošík začínal s holubím plemenem prácheňský káník a ze slepiček měl zdrobnělé vyandotky černobílé a žíhané. „Na těch se mi líbí, že mají růžicové hřebínky, jsou malé, zavalitější a jejich ocas připomíná květ pivoňky,“ popisuje drobné slípky chovatel.

Po čase si oblíbil bílé a červené benešovské holuby, na vyandotky ale nezanevřel, dokonce ještě chov rozšířil o kolumbijské bílé a žluté slepičky. „Měl jsem i králíky vídeňské bílé a novozélandské červené. S králíky jsem ale musel před osmi lety ze zdravotních důvodů přestat,“ říká chovatel z Blevic, který je členem chovatelské organizace v Olovnici už od konce šedesátých let minulého století.

Jeho holubi a slepičky mu na výstavách vynesli nepřeberné množství cen.

„Pro mě jsou nejcennější úspěchy na velkých výstavách. Největší radost mám z toho, že jsem udělal mistra republiky v chovu benešovských bílých. Mistra dostali v republice čtyři chovatelé, tři byli z Moravy a jediný já z Čech,“ povídá Josef Pichl, který má své poháry vystavené jak doma na polici, tak i v práci. Další desítky cen má po krabicích, celkem jich napočítal přes tisíc.

Většinu jeho odchovanců mu posuzovatelé uznaly jako plemenné chovy, což dokazuje jejich špičkovou úroveň.

Z kralupské výstavy si domů přivezl pohár za nejlepší kolekci černobílých vyandotek a čestnou cenu za bílého benešováka.

Malé slepičky Josefa Pichla zásobují jeho domácnost čerstvými vajíčky, nenesou sice jako velké slepice, ale zato nesezobají tolik zrní. „Jedna vyandotka snese průměrně sto dvacet vajíček ročně. Výhodou je, že nespotřebuje velké množství krmiva a je nelétavá,“ pochválil blevický chovatel, který se věnoval také poštovním holubům.

Závodil s nimi dva roky. Mnohdy čekal dlouhé hodiny, než se mu pošťáci vrátí po dlouhé cestě z Německa. Spousta se mu jich navíc ani nevrátila.

Zvířectvu, které má u rodinného domku, věnuje Josef Pichl denně skoro dvě hodiny. „Ráno, než jedu do práce, je pustím a odpoledne krmím,“ doplnil.

Josef Pichl
Je mu osmapadesát let, žije v Blevicích, kde už odmala chová holuby a slepice několika plemen. Na chovatelských výstavách získal přes tisícovku ocenění. Pracuje jako vedoucí kovovýroby v Kladně. Vedle chovatelství se zajímá také o sport.