Zákeřný virus HIV, hrozba posledních let, o sobě dala opětovně vědět! Dramaticky roste počet nových případů. Jen na Mělnicku byl za poslední půlrok evidován další nakažený muž!

V historii testování, které laboratoře započaly před více než dvaceti lety, je v mělnickém regionu registrováno celkem osm nakažených lidí. Pouze v jediném případě se jedná o ženu. „Obecně je takto nemocných lidí mnohem více. Podle střízlivých odhadů je v naší republice asi čtvrtina nakažených, která o své nemoci nemá ani tušení,“ řekla lékařka Jana Vandová z Národní referenční laboratoře pro AIDS. Mnoho lidí tak o své nákaze neví a virus šíří dál.
Středočeský kraj eviduje sto sedm lidí nakažených virem HIV a tím se hned po Praze zařadil na druhou příčku v počtu nakažených. Od začátku roku v něm přibylo dalších jedenáct případů, z nichž závratnou většinu tvoří muži.

Narůstající čísla jsou alarmující. Podle odborníků podceňují nebezpečí nákazy především mladí lidé. Dívky se chrání před početím antikoncepcí, ale zapomínají na ochranu před HIV. Nejčastěji se nakazí dívky od 20 do 24 let a muži od 25 do 29 let.

V letním období zaznamenaly laboratoře větší zájem o odběry a následné testování. Obávají se následků svých cest za sexuálním dobrodružstvím? „Nemyslím si, že by zvýšený zájem lidí o testy byl kvůli uvolněným mravům během doby dovolených, spíš to přisuzuji tomu, že jsou ze zpráv o rychlém nárůstu nemoci zděšeni,“ dodala Jana Vandová.

Obyvatelé Mělnicka mohli do konce minulého roku využívat služeb poradny v Pražské ulici v Mělníku, kde lékaři nabízeli také možnost testů. O tyto služby ale přišli, protože poradna byla kvůli nedostatku peněz zrušená. Nejbližší poradny, které nabízejí konzultace a vyšetření, se nacházejí v Praze, Kolíně, Kladně a Příbrami.