Přestože Mělník nepatří mezi železniční uzly, podařilo se v poslední době zvýšit počet vlakových spojů. V tuto chvíli je již u vlakového nádraží zprovozněno také parkoviště P+R pro osmdesát vozidel, které by mělo občany motivovat k využívání železniční dopravy. Parkování je zde zatím zdarma.

„Současná dopravní politika Prahy a Středočeského kraje je hodně zaměřena k tomu, aby se preferovala doprava železniční. Výstavba Pražského okruhu je zatím v nedohlednu, protože to nevypadá, že by se stát uměl dohodnout s obcemi. Na těch příjezdových komunikacích tudíž k žádným změnám docházet nebude,“ vysvětluje mělnický místostarosta Milan Schweigstill. Poukazuje také na skutečnost, že jsou silnice směrem na Prahu kapacitně přetíženy, což působí problémy i řidičům autobusů, kteří mají zejména v ranních hodinách potíže s dodržováním dojezdových časů.

V příštím roce by u vlakového nádraží k již zmíněnému parkovišti měly přibýt také ukládací boxy na kola. „Máme již od Českých drah zajištěné pozemky. Nyní ještě jednáme o finančních prostředcích, abychom ty boxy mohli nakoupit,“ doplňuje místostarosta.

V rámci nového jízdního řádu bude v Mělníku upravena také jedna z linek MHD, která v současné době končí na autobusovém nádraží. Ta bude přes zastávku Blatecká nově jezdit až k vlakovému nádraží. V této souvislosti se budou v listopadu vymísťovat parkující auta před nádražní budovou, jelikož zde vznikne nová vyznačená zastávka pro autobusy. Řidiči tak mohou využít parkoviště P+R.