Nové možnosti při obnově lesů skýtá lesníkům skladovací a expediční hala, která zde byla v letošním roce dokončena. „Tato unikátní technologie ze Skandinávie nám umožní efektivněji směrovat umělou obnovu do období, kdy jsou pro zalesnění optimální podmínky. Vedle podzimu jde hlavně o brzké jaro, kdy ustoupí mrazy,“ uvedl ředitel Vojenských lesů a statků ČR Petr Král.

Školkaři nyní svážejí sazenice z venkovních pěstebních ploch k balící lince, kde je uloží do speciálních přepravek. Ty jsou následně umístěny na palety, zabaleny a uskladněny v hibarnačním prostoru, který má kapacitu až pro milion sazenic. Momentálně se zde uskladní 800 tisíc kusů.

Na jarní výsadbu budou čekat především buky a modříny, ale také smrky, osiky a borovice.

„Skladování sadebního materiálu je zde zajištěno ve stálé teplotě od -2 do -3 stupňů Celsia. Sazenice jsou v mrazícím zařízení paradoxně chráněny proti mrazu, a to před případnými nižšími venkovními teplotami. Technologie umožňuje posun dodávky sazenic v čase bez ztráty na jejich kvalitě a jejich okamžitou expedici kdykoliv v zimním nebo jarním období, kdy nastane, byť i jen krátkodobě, vhodné počasí k výsadbě,“ dodal vedoucí lesní výroby Pavel Češka.