Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení více než pěti stovek stromů? Jen poplašná zpráva

Neratovice – Pořádný poprask mezi neratovickými občany způsobila inventarizace neboli kvalitativní zhodnocení dřevin, které je součástí kategorizace veřejné zeleně.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Rouč

Pavel Šimek, jenž je autorizovaným architektem pro obor krajinářská architektura, soudním znalcem v oboru ochrany přírody a garantem několika odborných předmětů na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, v něm totiž spolu se svým týmem navrhl k postupnému vykácení více než pět stovek stromů, které ve městě rostou. Celkově posuzoval stav více než čtyř tisíc čtyř set stromů.

Mezi lidmi se po zveřejnění dokumentu zvedla na sociálních sítích velká vlna nevole, představa vykácení několika set stromů se Neratovickým ani trochu nezamlouvá. „To je vtip?" ptal se například bývalý zastupitel Aleš Kocourek, který před pár měsíci na svou funkci rezignoval. „Fakt síla, za chvíli tu asi budeme úplně bez stromů," přidala se nespokojená občanka. A došlo i na ironické poznámky. „Neratovice budou ještě ošklivější, než už jsou. Já bych pokácela všechno a zelené plochy bych vybetonovala," navrhla další.

Vedení města však situaci uklidňuje s tím, že zpracovaná kategorizace je pouze podpůrným dokumentem pro rozhodování o péči o zeleň a v žádném případě nenahrazuje správní řízení o povolování kácení stromů. Navíc je nutná také pravidelná aktualizace inventarizace tak, aby z dokumentu bylo možné vycházet i v následujících letech.

Podle Michaely Čermákové, vedoucí odboru životního prostředí, budou všechny stromy ještě před podáním žádosti o povolení pokácení prohlédnuty správcem městské zeleně. „Je přitom pravděpodobné, že některé dřeviny budou ponechány a přistoupí se k jejich ošetření. Až v případě, že to nebude stačit nebo se stav dřeviny bude zhoršovat, řešili bychom její pokácení," vysvětlila úřednice a dodala, že v průběhu správního řízení se posuzuje stav stromů z estetického pohledu i funkčního významu, včetně bezpečnostního hlediska. Navíc je podle ní možné předpokládat, že u některých dřevin k povolení pokácení nedojde. „Kácení je vždy až poslední možností, povolit ho je možné pouze z opravdu závažných důvodů. Posuzuje se přitom plnění estetické a ekologické funkce, provozní bezpečnost i střet s dalšími zájmy, jakými jsou ochranná pásma sítí, dopravní předpisy a další. Každá dřevina je vždy hodnocena jako celek a pokaždé nejprve hodnotíme, zda ji nelze ještě ošetřit," popsala Michaela Čermáková.

Letos byly ve městě vykáceny zhruba čtyři desítky stromů a minimálně dvakrát tolik nových, zdravých má být vysazeno.

Autor: Barbora Tesnerová

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Komise míří za voliči domů

Robert Fulghum

KRÁTCE: Spisovatel Robert Fulghum se vrací do Čech

V dospělosti bude strom ročně zásobit kyslíkem dva lidi

Kralupy – Děti z lesní školky Kulíšek si zasadily svůj první strom. Výsadba proběhla v parku Velvarka v kralupské ulici Generála Klapálka ve spolupráci s Ekologickým centrem a místním svazem ochránců přírody, v rámci projektu Kralupy – čisté město. 

Do voleb jdou saunový mistr, zámečník i lékař

Mělnicko – Ve středních Čechách kandiduje do pátečních a sobotních voleb do poslanecké sněmovny 26 stran, hnutí a subjektů.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

OBRAZEM: Na stupních vítězů hasiči a hasičky z Mělníka

Kralupy nad Vltavou - Po sedmé se sjely do Kralup - Minic sbory dobrovolných hasičů z Mělnicka a okolních regionů k netradičnímu závodu v požárním útoku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení