Kokořínská, Na Průhoně, Chloumecká, Pod Vrchem, Na Ráji, mezi Blaty a Velkým Borkem, Smetanova, K Mostu, Pražská, Krombholcova a Fibichova, park Brabčov, sad Na Ráji a Chloumek. To jsou místa, kterých se týká letošní zelený projekt. A Deník ví, jaké stromy a keře se tam nově objeví.

Z ulice Pod Vrchem zmizelo šest vzrostlých smrků. Místo nich město vysázelo 18 keřů šeříku obecného. Podle tamních obyvatel se motorové pily pustily do jehličnanů v dobrém stavu a ty, které na pohled působí naopak nebezpečně, zůstaly na místě. „Koukala jsem na kácení se slzami v očích. Vůbec nerozumím tomu, proč musely jít k zemi zdravé stromy," posteskla si Dana Müllerová, která v ulici žije už desítky let.

Technické služby, pod které revitalizace mělnické zeleně spadá, mají na všechny stromy určené ke kácení pravomocné rozhodnutí vydané státní správou. Deníku to potvrdil ředitel Jan Rohlík s tím, že dokonce nebylo povoleno kácení některých ze stromů, které měly ustoupit nové výsadbě.

Mělník dostal na obnovu zeleně na třinácti místech ve městě desetimilionovou dotaci. Jde o největší revitalizaci tohoto typu v novodobé historii města. Vysazeno přitom bude výrazně více stromů, než padne.

Sedm set nových stromů

„Celkem plánujeme zasadit přes sedm set nových stromů a dva tisíce nových keřů. To je akce, která nemá obdoby," poznamenal ředitel technických služeb.

Přesto se záměr některým lidem nelíbí. „Peníze jsou sice fajn, ale je důležité si udržet zdravý rozum a neničit zdravé dřeviny. Přijde mi to kácené bez rozmyslu, zdravé smrky zmizely a na místě zůstala vysoká borovice a smrk s narezlými větvemi." řekla Deníku Müllerová.

Došlo i na šeříkové protesty. S nově vysazenými keři v ulici Pod Vrchem se lidé nechtěli smířit a obrátili se na město, jehož zástupci s nimi diskutovali přímo na místě výsadby. Podobná situace nastala také ve Smetanově ulici. Tamním obyvatelům se nelíbilo, že město v ulici nechalo vykácet břízy, byť náhradou je stejný druh. Původní břízy totiž měly bohatou historii, vysazeny byly ještě za první republiky.

„Sešli jsme se jak s obyvateli ulice pod Vrchem, tak s lidmi ve Smetanově ulici. Někdy se přání a představy jednotlivců velmi lišily. Snažíme se najít dřeviny, které budou vyhovovat většině," uvedla mluvčí města Alena Matějčková.

Na sociální síti radnice zveřejnila, že zapojení obyvatel dotčených ulic do rozhodovacího procesu je důležité a zpětná vazba hraje ve tvorbě společného prostoru klíčovou roli. V případě, že občané mají jakékoli dotazy nebo připomínky k revitalizaci zeleně, mohou se obracet na koordinátora projektu, Željka Filipoviče na telefonním čísle 606 615 303.

Alej od Blat k Velkému Borku

Jak to aktuálně s pokračujícím zeleným projektem vypadá? „V Kokořínské ulici je téměř dokončena výsadba. Přípravné práce pro výsadbu probíhají v ulicích Na Průhoně a Chloumecké. Mezi Blaty a Velkým Borkem byla úspěšně dokončena výsadba osmdesáti nových ovocných stromů. Brzy začne masivní výsadba stromů v parku Brabčov," dodala Matějčková s tím, že celá akce by měla trvat do konce letošního dubna.

Obnova zeleně v Mělníku

Kokořínská: výsadba 11 stromů lípy velkolisté (právě probíhá)
Na Průhoně: výsadba 66 ořešáků královských, 4 hrušní obecných a 3 kaštanovníků jedlých
Chloumecká: výsadba 24 alejových stromů višně turecké
Pod Vrchem: výsadba 18 keři šeříku obecného (hotovo)
Na Ráji: výsadba 14 stromů dřínu obecného (v rámci této nové výsadby musí být odstraněny staré proschlé stromy)
Blata - Velký Borek: ovocné stromořadí 80 exemplářů různých druhů ovocných stromů - jabloň domácí, třešeň ptačí, višeň obecnou, slivoň domácí… (hotovo)
Smetanova: výsadbu 50 kusů břízy (po odstranění starých a seschlých bříz)
K Mostu: výsadba dvanácti stromů mandloní
Pražská: výsadba 7 stromů odrůdy ruj vlasatá Young Lady a 35 keřů růže Rosa The Fairy
Krombholcova a Fibichova: rostliny umístěné ve velkoformátových truhlících
park Brabčov: výsadba 80 stromů břízy a ovocných stromů - jabloně, třešně
ovocný sad Na Ráji: výsadba 84 ovocných stromů a 103 keřů
Chloumek: výsadba 16 ovocných stromů a 192 keřů