I z tohoto důvodu se pod záštitou města rozběhl v roce 1996 projekt Oživené město Neratovice profesora UMPRUM Kurta Gebauera, navazující na stejnojmennou fotografickou dílnu Miroslava Hucka vydanou Společenským domem Neratovice.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Kurt Gebauer, jeho studenti a profesoři Vratislav Karel Novák a Karel Nepraš z AVU vytvořili návrhy na umístění uměleckých děl do veřejného prostoru města. Projekt pokračoval nejen výstavami v Neratovicích, v Aši a v Národní galerii v Praze, ale i samotnou realizací některých návrhů.

Za podpory města, Ministerstva kultury a nadace Open Society Fund došlo ke zhotovení Jezdecké sochy Jana Novotného v Kostomlatského sadech v roce 1999. V roce 2000 oživily park u městské radnice pískovcové kameny v lesíku Dagmar Šubrtové a v následujícím roce přibylo poutní místo Miluji na umělém kopci v blízkosti ulice Dr. Beneše a železniční zastávky. Počáteční nepochopení části veřejnosti ke smyslu díla přispělo bohužel k přerušení nadějného projektu. Dnes je skulptura Lenky Klodové veřejností přijímána jako jeden ze symbolů Neratovic.

Následkem této změny bylo i založení Společnosti pro Kamennou knihu Kurta Gebauera občany Neratovic k připomenutí památky Františka Palackého. Ochota občanů přispět na toto dílo v několika benefičních akcích byla podpořena vedením města, které v roce 2018 uvolnilo potřebné prostředky k jeho realizaci na louce u Labe nedaleko od lobkovického zámku.

Ivan Fried
Autor je bývalým ředitelem Společenského domu Neratovice