Mšenem a Střemy už druhý týden projíždějí těžké kolosy. A místní lidé už toho mají dost.

Nákladní auta tam vede objízdná trasa. Silnice I/9 přes Liběchov je pro nákladní dopravu od konce minulého měsíce uzavřena, zřítila se tam totiž část klenby mostu. Asfaltka druhé třídy s číslem 273 se tak stala pro dopravce jediným spojením s Českou Lípou.

Těžkou hlavu z projíždějících nákladních souprav mají hlavně obyvatelé mšenské Hradčanské ulice, kteří už si na radnici stěžovali na rychlost projíždějících aut.

Podle mšenského starosty Martina Macha bylo nezbytné od místní části Podolec dočasně snížit povolenou rychlost z padesátky na třicítku. Až k výjezdu z města Hradčanskou ulicí. Stejné je to i v opačném směru. „Občanům jde zejména o to, aby automobily nejezdily kolem jejich domů rychle. Povrch Hradčanské ulice, kde je několik zatáček, je navíc dlážděný,“ vysvětlil starosta a dodal, že na ostatních místech, kudy objížďka městem vede, budou na rychlost vozů během zvýšeného provozu nákladní dopravy dohlížet mělničtí dopravní policisté.

Starosta Střem Roman Kalfiřt se obává, že pokud objížďka šoféry jednou svede na méně frekventovanou silnici, už se jim zpátky přes Liběchov chtít nebude. „Nárůst nákladní dopravy přes naší obec trvá už delší dobu, teď to bude ale ještě horší,“ poznamenal Kalfiřt.

Poničený most v liběchovské Pražské ulici budou stavaři opravovat už od pátku do pondělí, kdy by se měl znovu otevřít pro nákladní vozy s hmotností do čtyřiceti tun.