Obyvatelé mělnických čtvrtí Pšovka aMlazice se mohou těšit na život bez hluku a prachu. Dlouho očekávaná stavba kruhového objezdu se sjezdem nákladních vozů přímo do přístavu totiž už brzy začne.

Podle vedoucího mělnického odboru správy majetku a služeb Miroslava Klučkoviče staveniště na konci dubna převzala stavební firma, vybraná pro první etapu projektu, kterým je stavba kruhové křižovatky u nového mostu.

Kruhový objezd povede auta, mířící do mělnického přístavu, ze silnice I/16 do Nůšařské ulice. Tam bude podél mostu nová silnice přímo do přístavu.
Původně měla začít úvodní etapa už loni v létě. Nastaly ale potíže při schvalování záměru, a tak se zahájení stavby posunulo na jaro letošního roku.
„Na staveništi v současné době probíhají přípravné práce, například vytyčení sítí a tras, odstranění náletových dřevin a přípravy na geodetické práce,“ uvedl Klučkovič.

První nákladní vozy by po nové trase mohly sjet z mostu přímo do přístavu už letos na podzim. „Záleží na technologických úpravách, ale zřejmě bude stavba dokončena v listopadu tohoto roku,“ dodal Klučkovič.

Na záměr za jednadvacet milionů korun získalo město evopskou dotaci. Ta zaplatí čtyřicet procent, na zbývajících nákladech se bude podílet Ředitelství silnic a dálnic. Deníku to na začátku letošního roku sdělil mělnický starosta Miroslav Neumann.

Sjezd z nového mostu do přístavu zbaví strastí se silným provozem všechny lidi z mělnických čtvrtí Pšovka a Mlazice, kteří bydlí v domech podél Českolipské ulice. Z kamionů, kterých kolem jejich domů projede den co den skoro pět set, jsou nešťastní. Vadí jim zejména rachot, prach a silné otřesy.

Bez sjezdu k přístavu by v následujících letech nastalo peklo. Částí silnice I/16 u mostu totiž v poslední době projede v obou směrech během čtyřiadvaceti hodin až pět set nákladních aut. A provoz stále sílí.

Provoz na silnici I/16 by stavba kruhového objezdu neměla příliš omezit. Bude totiž realizována po částech.
„Most bude v průběhu stavebních prací trvale průjezdný s omezením rychlosti a šířky jízdních pruhů,“ potvrdil vedoucí odboru správy majetky a služeb .
Zavření části silnice u mostu na delší dobu by vedlo k potížím v nákladní dopravě. Pokud by kamiony nemohly jezdit z Brozánek do Rybářů přes starý most s omezenou nosností, čekala by je dlouhá objízdná trasa až přes Štětí.

JIŘÍ ŘÍHA, PETRA ŠPITÁLSKÁ