Tišický starosta Pavel Končel potvrdil, že v období od začátku dubna do konce srpna se uskuteční další etapa budování kanalizace, a to ve frekventované Boleslavské ulici.

„Je to nejnáročnější úsek jak z hlediska hladiny spodních vod, tak z hlediska odklonu dopravy," připomněl. „Přesto jsme pro letošní rok zvolili právě tento úsek, a to 
z důvodu plánované rekonstrukce silnice Středočeským krajem," vysvětlil starosta 
s tím, že ve chvíli, kdy bude na komunikaci položen nový povrch, obec by musela výstavbu kanalizace odložit o několik let. „Kraj by nás tam nepustil," doplnil Pavel Končel. „Rozhodli jsme se proto využít relativně příznivých přírodních podmínek a začít stavět."

Peníze od kraje i vlastní prostředky

Obec na novou kanalizaci získala dvoumilionovou dotaci od kraje a zažádáno má také o dalších devět milionů ze Státního fondu životního prostředí. Z rozpočtu pak Tišice budou muset uvolnit deset milionů, polovina přitom pochází z úspor.

„Pro případ, že bychom dotaci nezískali, máme připravený ještě desetimilionový bankovní úvěr," připomněl starosta. V případě jeho čerpání v maximální možné výši počítá obec s tím, že úvěr splatí nejpozději do čtyř let. „Pokud dotaci od Státního fondu životního prostředí získáme, půjdou finanční prostředky na úhradu tohoto úvěru," vysvětlil Pavel Končel.

V plánu je také chodník

„Po ukončení prací je naším dalším záměrem v co nejkratším časovém horizontu zrekonstruovat také chodník podél hlavní silnice," doplnil s tím, že tato stavba je podmíněná získáním dotace. „V tuto chvíli na chodník bohužel nemáme peníze," uzavřel tišický starosta.

Po dobu výstavby kanalizace se budou muset řidiči, kteří budou obcí projíždět, smířit s dopravními omezeními a objížďkami. Boleslavská ulice totiž bude v celé šířce uzavřená. Objízdné trasy pro osobní, autobusovou i nákladní dopravu do 14 tun budou značené, jejich popis najdou zájemci už dnes na webových stránkách obce www.tisice.cz.