Deset měsíců po komunálních volbách má Kanina konečně nové vedení. Jeho zvolení potleskem ocenilo přes pětadvacet z padesáti místních lidí, kteří si ustavující zasedání nenechali ujít.

A není divu. Po loňských říjnových volbách se zastupitelstvo tři minuty po zahájení ustavující schůze rozpadlo. Pak následovaly dvě žaloby. První na rozhodnutí o snížení počtu zastupitelů pro nové volební období ze sedmi na pět a druhá na výsledek voleb.
Další žalobou u krajského soudu skončily i náhradní volby ze začátku letošního léta, jejichž výsledek napadla jedna z neúspěšných kandidátek. U soudu ale neuspěla.

Kaninští se nového vedení obce dočkali až teď. Kuriozitou však je, že nejmenší vesnici na Mělnicku budou společně se starostkou řídit dva místostarostové.

Pětičlenné zastupitelstvo do starostovského křesla jednohlasně zvolilo Jaroslavu Vranou, která byla lídrem kandidátky Kanina jinak. Simona Krausová ze stejného sdružení získala stejně jako bývalý starosta vesnice Jiří Souček post místostarosty. Právě Souček je jediným zastupitelem za Sdružení pro ještě lepší Kaninu.

Novou starostku vesnice nyní čeká spousta práce. „Hned první den ve funkci jsem se dozvěděla, po pokud do dvou dnů nedodáme potvrzení o bezdlužnosti na úřad práce, přijdeme o možnost získat pracovníky na veřejně prospěšné práce,“ řekla starostka.

Starostce se naštěstí vzápětí podařilo tři dělníky a jednoho administrativního pracovníka do vesnice získat.

„Považuji to za svůj první úspěch, protože zarostlá Kanina začne být opět hezčí vesnicí. Dalších povinností je ale spousta,“ připomněla Jaroslava Vraná. Vesnice prý nemá schválený rozpočet na letošní rok. A dokonce ani na loňský! Podle starostky půjde o běh na dlouhou trať. „V počítači na úřadě není například ani jeden hlavičkový papír, žádná nájemní smlouva ani evidence obyvatel. Všechno si musím znovu zajistit, takže je to složitější,“ poznamenala.

Každý z kaninských zastupitelů má po ustavujícím zasedání ještě další funkci. Vedle starostky a místostarostů se zbývající dva zastupitelé, Roman Burda a Karel František Sochatzi podělili o funkce předsedů finančního a kontrolního výboru.