Kanina patří k nejstarším historicky doloženým místům v našem kraji. Nejen že tu archeologové našli pozůstatky jak po keltském, tak po staroslovanském osídlení, ale i první písemná zmínka o obci pochází už z roku 1207 (tedy dříve než třeba o Mělníku). Tehdy český král Přemysl Otakar I. věnoval řádu německých rytířů statek Řepín s připojenými vesnicemi – Libní, Sedlcí a Kaninou. A tak Kanina právě teď slaví kulaté výročí – 800 let. A pro oslavy si vybrala nastávající červencové svátky – pátek 6. a sobotu 7. 7.

Jak se dostat do Kaniny?

 

Obec leží nad Kokořínským dolem nedaleko Mšena. Můžete sem dojet buď vlakem (trať Mělník–Mšeno–M. Boleslav), nebo autobusem do zastávky Kanina rozcestí (U Grobiána). Od nádraží do obce bude jezdit minibus. Vjezd do středu obce bude v průběhu oslav zakázán, ale parkovat se dá podél obou příjezdových silnic.

 

V 19. století měla Kanina, ke které tehdy patřilo Hradsko a Důl, téměř 600 obyvatel, byla tu řada velkých statků a od konce století také škola. Vesnice začala ztrácet své obyvatele až po válce, v druhé polovině 20. století. Dnes je typickou rekreační obcí. Z větší části chalup se staly rekreační objekty a vyrostla tu také chatová kolonie. Ovšem do některých chalup se zase stěhují stálí obyvatelé, kteří v hezky upravené vsi hledají nový, oproti městu klidný a zdravější život. Stálí obyvatelé, ale i chataři a chalupáři, se totiž starají nejen o to, aby vesnice dobře vypadala, ale také aby neustále „žila“. Na pozemku pod obecní restaurací vyrostlo dětské sportovní zařízení za 360 tisíc korun, obec se postarala také o vybudování kulturní místnosti, kde se mohou místní scházet při oslavách a podobných akcích. A těch tu bývá na tak malou obec nebývalý počet: pravidelně se staví máje, pálí čarodějnice, dětský den se tu slaví hned dvakrát – na den dětí a pak ještě o prázdninách, bývá tu masopustní průvod, lidé se setkávají také na Mikuláše a před Vánoci.

Kanina se také pravidelně zúčastňuje soutěže Vesnice roku, kde získala několik ocenění. Vzhledem k tomu, že k ocenění se vázaly i finanční příspěvky, mohli se místní pustit do většího zvelebování obce. A plány mají i do budoucna: chtějí rozšířit sportovní areál, zlepšit prostředí kolem železniční zastávky, v obci se už objevily orientační šipky a velká mapa Kokořínska. Vzhledem ke své poloze v krásné přírodě na okraji chráněné oblasti vidí svou budoucnost právě v rozvoji turistiky.

I lidem, kteří Kaninou jen projíždějí, se vesnice na první pohled líbí. Všude zeleň, živé ploty, opravené chalupy (i když některé na rekonstrukci stále čekají), udržované zahrádky, možnost občerstvení a zasportování. Ostatně – přijeďte se sami podívat. Právě při oslavách osmistého výročí obce k tomu budete mít tu nejlepší příležitost!

PROGRAM

 

13.00 - zahájení oslav
13.30 - loutkářský soubor Sluníčko Neratovice
14.00 - Přívoranka
15.00 - ukázka historických zbraní a boje
15.30 - Přívoranka
16.30 - loutkářský soubor Sluníčko Neratovice
17.00 - Přívoranka
18.00 - ukázka dobových tanců
19.00 - vystoupení Heleny Vondráčkové
20.00 - taneční zábava, hraje duo Kindlovi
24.00 - ohňostroj


Dále bude v obci rytířské ležení, kde uvidíte ukázky šermířů, starých tanců, v 18.00 rytířský turnaj a po setmění vystoupí fakír. Budou se také předvádět stará řemesla s možností nákupu (medovina, sklo, keramika, košíky…) a pro děti je připravena klasická pouť. V obci bude možnost bohatého občerstvení a zajímavá tombola. Pro zájemce o historii bude v budově obecní restaurace nově otevřená společenská, kde bude v době oslav výstava dobových fotografií a pohlednic. Vstup na oslavu včetně koncertu Heleny Vondráčkové je zdarma. V sobotu bud pokračovat pouť, řemeslné trhy a na pódiu budou vystupovat místní skupiny.