V případě, že se v příštím roce nezačne s rekonstrukcí a výstavbou kanalizace v Mělníku, nestihne radnice práce dokončit v termínu, který stát přislíbil Evropské unii k odkanalizování všech měst nad 20 tisíc obyvatel. Ta ale zatím stále nechce peníze poskytnout kvůli nesouhlasu s provozovatelskými smlouvami.

Mělník, stejně jako celá řada dalších měst, nemá zatím šanci získat dotace na práce za asi tři čtvrtě miliardy. Radnice v současné době hledá řešení s provozovatelkou organizací, tedy se společností Středočeské vodárny. „Jednáme s nimi, aby oni našli nějaké řešení, kde bychom mohli nějakým finančním vstupem řešit otázku rekonstrukce stávající kanalizační sítě,“ uvedl mělnický starosta Miroslav Neumann. Stáří některých částí kanalizace sahá až do dob první republiky.

Praktickým problémem je, že Evropské unii se nelíbí smlouvy mezi akciovými společnostmi vodovodů a kanalizací a provozovatelkou organizací, tedy Středočeskými vodárnami. V době, kdy docházelo k podpisu smluv, byly totiž provozovatelské organizace vybrány bez veřejné soutěže. „Údajně mělo dojít k omezení podnikatelských subjektů tím, že nemohly vstoupit do výběrového řízení,“ vysvětlil starosta. Tehdy však podnikatelské modely vznikaly před novelou zákona o veřejných zakázkách a tedy v souladu s našimi zákony. „Bohužel Unie, která peníze rozdává, na to má jiný názor,“ podotkl Neumann.

Evropská unie v současné době stále požaduje změnu smluv, které mezi sebou mají akciové společnosti. Česká republika se snaží vyjednávat, problém by totiž mohl nastat už za tři roky. Evropské unii se totiž naše republika zavázala, že do konce roku 2010 odkanalizuje všechna města nad 20 tisíc obyvatel. „Pokud nezahájíme stavbu příští rok, nemáme šanci termín stihnout,“ upozornil starosta. Město by tak bylo postihováno vysokými sankcemi. Proti tomu má však mělnická radnice velké výhrady. „Byli bychom postihováni za závazek, který jsme nedali. Byl to stát, který se měst na nic neptal,“ tvrdí Miroslav Neumann. V případě, že Česká republika nedodrží termín odkanalizování měst, hrozí jí pokuta až jeden milion Eur denně do doby, než dá vše do pořádku.