Přibližte mi dnešní kapelu Navostro…
Oproti původní sestavě, která skončila s rokem dva tisíce deset, se v nové sestavě adaptují pouze dva členové ze Staré party. To jsem já a Filip Huml Král. My dva jsme se obklopili jinými muzikanty, se kterými teď hrajeme. Jsou to vesměs studenti nebo absolventi konzervatoří, ať už té státní nebo Jaroslava Ježka. V nové sestavě jsme náš nástrojový part ještě trochu rozšířili, ale ta klasická sestava bicí, basa, elektrická kytara, skotské dudy, klávesové nástroje, housle a španělská kytara, zůstala. Ovšem obohatili jsme naší hudbu ještě o jiné než skotské nástroje. Máme tam Concertinu, což je taková námořnická tahací harmonika. Má velmi specifický zvuk. Také máme nově irské bouzouky, což je taková mandolína s dlouhým krkem. Také jsme rozšířili naše řady. Místo šesti členů se dnes schází osm. Máme mezi sebou i Williama F. Doehringa III., který byl naším velmi pravidelným hostem. Je to vlastně takový otec všech skotských dudáků v České republice. Velice je podporuje a inspiruje. Ten se právě v současném složení stal stálým členem, nejen hostem a tak máme dva hráče na skotské dudy.

Jaká je vaše hudba?
Co se týká hudby jako takové, tak vycházíme hlavně z vlastní tvorby, které vznikají pod vlivem skotských, irských a keltských tradicionál, ale pochopitelně je předěláváme k obrazu svému, ale i k obrazu toho keltského odkazu. Navíc, tím, že se nám podařilo rozšířit naše prostředky nejen o nástroje, ale celkově se posunout dál, tak se nám povedlo i rozšířit mantinely, ve kterých jsme se pohybovali doposud. Můžeme si prostě dovolit více experimentovat, než byli posluchači zvyklí.

Jak se vám tolik nástrojů zvučí?
Zvučí se to celkem dobře. Je to sice náročnější, ale máme skvělého zvukaře. On tu muziku už zná a ví, co má dělat. Je to hodně prospěšné, zvučí skoro orchestr, když si to člověk uvědomí, kolik toho je. Lidové nástroje mají tu nevýhodu pro zvukaře, že jsou velmi daleko dynamicky od sebe. Když bych to měl vysvětlit, tak skotské dudy jsou mnohem hlasitější, než třeba tahací harmonička. Dynamicky jsou prostě úplně někde jinde a tak je občas trochu horší to sladit dohromady, ale zvládáme to. Mnoho lidových nástrojů, které používáme, se musí zvučit přes mikrofon, takže je pak na zvukaři, jak se s tím popere.

Na páteční koncert máte přichystanou premiéru svého druhého klipu, jak probíhalo natáčení?
Natáčeli jsme to na autorskou píseň z našeho druhého alba. Jmenuje se Konečné řešení. Písnička je sama o sobě dost jiná, než jsou od nás posluchači zvyklí. Je velice emočně vypjatá. Chtěl bych hlavně zdůraznit, že klip i píseň má na svědomí právě Filip Huml Král. Hlavně díky tomu, že jeho profese je s tímto hodně spojená. Je to herec, dramaturg a režisér. Takže pro celý tento projekt má největší a nejlepší předpoklady. Klip se natáčel v jeho domovském divadle Drak v Hradci Králové. Je to natolik subjektivní a zvláštní, že to ti, kteří to s námi uvidí na premiéře, pochopí sami, že to nebylo snadné. Podle mého je to jeden z mála vydařených uměleckých klipů. Opravdový umělecký zážitek. Jednu z hlavních rolí v tomto klipu ztvárnila členka taneční části kapely Navostro Dancers Anna Urbanová. Můžu asi prozradit, že se bude jednat o velice výrazný a výrazový tanec.

Takže je váš nový klip pojatý spíše příběhově?
Dá se říci, že ano. Musím se přiznat, že jsme ještě ve středu dotáčeli nějaké další záběry a sekvence, které nám chyběli. Klip jsem zatím neviděl celý, jen útržky, takže možná budu dnes večer na premiéře sám překvapen, jak bude výsledek vypadat. Je to velice výjimečná písnička.
Máte pro návštěvníky dnešního koncertu připraveno něco navíc?
Ano, samozřejmě. Velice rádi bychom chtěli zahrát písně, které od nás posluchači zatím ještě v nové partě neslyšeli. Další překvapení bych si chtěl nechat pro sebe, aby to bylo opravdové překvapení, ale abych návštěvníky navnadil, bude se to týkat úplně všech, kteří na náš koncert dnes večer přijdou.

Mohou vás návštěvníci potkat na některých letních festivalech?
Namátkou můžu uvést třeba na největších skotských slavnostech na hradě Sychrov v druhé polovině srpna, dále pak budeme v srpnu hrát i nedaleko Písku v Kestřanech, tam to většinou bývá opravdu hezké. Další zastávkou bude i Slovensko nebo Teplice. Akcí bude jistě přibývat, všechny budeme mít na našem webu. Máme toho hodně předjednaného, ale zatím nepotvrzeného a nechci to zakřiknout.