Chvíli to přitom vypadalo, že oslavy Mezinárodního dne žen snad úplně zmizí, řekl Rudolf Fidler, mělnický zastupitel za KSČM. Právě Klub levicových žen oslavy MDŽ v kraji organizuje. „Svátek slaví převážně starší ročníky. Poslední dva roky o to byl velký zájem, bylo kolem stovky lidí na každé oslavě,“ řekl.

Jedna oslava již byla v úterý v Kralupech, druhá se odehraje podle webu mělnické KSČM 19. března v Mělníku. „Většinou je pro ženy přichystaný karafiát, hraje hudba a vystoupí děti z tanečního souboru,“ popsal oslavy MDŽ Rudolf Fidler.

Někteří muži prý uznávají jedinou květinu: růži

Co se týká obdarovávání květinou, právě tady nastává už první dilema. Snad každý má MDŽ spojený s karafiáty a asparágem zabalenými v celofánu. Někdo na tuto kombinaci nedá dopustit, druhý po nich sáhne vždy – buď kvůli oblibě, nebo pro recesi.

Jak nám řekla mělnická květinářka Malvína Hrdá, existují zákazníci, kteří karafiáty skutečně vyžadují. „Pro ně to není recese, opravdu je mají rádi,“ řekla. Pokud někdo nechce karafiát, nejčastěji prý kupuje tulipány jako alternativu.

Štěpánka Frýdlová z Květinářství Hoblíkovi má zkušenost takovou, že záleží na věku zákazníka. „Starší ročníky dávají přednost karafiátům, mladší kupují spíše růže, gerbery nebo i tulipány,“ zamyslela se. Zároveň řekla, že pokud by měla srovnat zájem lidí o květiny na Den matek, MDŽ a svátek sv. Valentýna, Mezinárodní den žen vyhrává. „Zájem o tento svátek přetrvává,“ podotkla.

V obchodě Květiny Monika v Kralupech nad Vltavou má ale květinářka Alena jinou zkušenost, co se týká karafiátů. „Jednoznačně vedou, všichni to berou jako recesi. Karafiátů se prodá neuvěřitelné množství – těch červených. MDŽ se slaví v práci, muži dávají karafiáty kolegyním,“ řekla. Vedle nich je zájem o růže. „Pro spoustu mužů je růže klasika, jiné květiny neuznávají,“ zasmála se.

Vedle MDŽ slaví hodně také Den matek

Vedení Mělníka s oslavami MDŽ nepočítá, řekl mělnický starosta Ctirad Mikeš. V soukromém životě bude slavit s manželkou. „Své ženě dávám květiny i mimo taková výročí, ale slavíme MDŽ i Den matek,“ řekl. Karafiáty ji ale obdarovat nehodlá. „Je to pro mě historická asociace, karafiáty ne,“ vysvětlil.

Radní města Mělníka mají mezi sebou jedinou ženu: Ilonu Němcovou. Zeptali jsme se jí, zda Mezinárodní den žen slaví. „Neslavím, nedržím. Pokud si nějaký takový svátek připomínám, tak to je Den matek,“ odpověděla. I přesto jsme se jí zeptali, jaký má názor na karafiáty. „Nemám je ráda. Květinou ale neurazíte, radost udělají vždy,“ řekla.

Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček řekl, že město žádné oslavy nechystá, ani svátek neslaví soukromě.

Starostka Neratovic Lenka Mrzílková nám řekla, že město žádnou událost k MDŽ nepřipravuje. „Pokud mohu mluvit nyní za sebe, tak nejsem moc slavící typ,“ řekla. „Obecně neslavíme Valentýna a podobné svátky. Přikláním se ale ke svátku matek, to mi přijde osobnější,“ vysvětlila. Ke karafiátům má vztah spíše neurčitý, řekla s úsměvem. „Když bych si měla vybrat květinu, tak budu raději za jinou. Ale někdo může mít karafiáty rád, jsou i jiné, než ty červené,“ zasmála se.

U některých žen a jejich vztahu k tomuto dni záleží, jakou květinu dostanou. „Mám ráda MDŽ, jen nesmím dostat červený karafiát. Nejraději mám ale 1. máje,“ řekla nám se smíchem Pavla Hradecká.

Bývalý ligový fotbalista Jaroslav Škoda zavzpomínal na minulou dobu a MDŽ. „Dnes to moc nedodržuji, i když jsem v tom vyrostl,“ řekl s úsměvem. „Každý rok jsem MDŽ nedodržoval, jak jsem si vzpomněl – koupil jsem třeba mámě květinu, karafiát. Ale třeba mýdlo, žínky, to jsem nekupoval,“ vzpomínal.