„Kudy k radnici? Projdete kašnou a dáte se doleva.“ Zní to sice jako věta z vodnické pohádky, od letošního jara je to ale realita neratovického náměstí Republiky. Někdejší rozměrná kašna, která je kvůli havarijnímu stavu už delší dobu bez vody, byla ze dvou stran otevřena, aby při čtvrtečních trzích nabídla více místa pro stánkaře i jejich zákazníky.

Ještě před deseti lety byla v kašně voda, v níž se proháněli karasové a na hladině kvetly lekníny. Kašnu už tehdy ale mnozí lidí kritizovali. Většinou kvůli stavu vody, odpadkům v ní nebo dětem, které tam rodiče nechali řádit jako na koupališti.

Chátrání kašny se nezastavilo. „Současná kašna je stará přes čtyřicet let a potřebné technologie jako přívod vody nebo čerpadla jsou už nefunkční, stejně jako samotné těleso kašny,“ stojí ve vysvětlení radnice na facebooku města s připomínkou, že napouštění vody bylo příliš nákladné. Šlo totiž o pitnou vodu, která kvůli špatnému technickému stavu z kašny unikala a musela se stále dopouštět.

Drahá by byla nejen rekonstrukce, která by kašnu vrátila původnímu účelu, ale i její další provoz. A tak ji čeká proměna v odpočinkovou zónu. Právě tato možnost loni vyhrála v anketě Spolana lidem, kde dostala skoro tři čtvrtiny hlasů.

Město si nechalo zpracovat architektonickou studii a představilo návrh řešení celého náměstí, na který však dostalo rozporuplnou zpětnou vazbu. Další podněty a připomínky čeká po trzích, pak by se finální podoba prostoru mohla začít rýsovat tak, aby naplnila potřeby místních lidí. Na odpočinkovou zónu na náměstí mají Neratovice k dispozici dar Nadace Orlen milion korun.