Mělnické rodinné centrum Kašpárek má ve městě téměř patnáctiletou tradici. A stojí hlavně na dobrovolnících, kteří věnují svůj čas ostatním. Dětem a jejich maminkám.

A právě pro stávající a nové dobrovolníky bylo v sídle Kašpárku v mělnické ulici Na Vyhlídce určené včerejší dopoledne. Podle předsedkyně rodinného centra Heleny Frýdlové totiž v minulém roce odešlo mnoho maminek, které s ledasčím vypomáhaly.

„Pomoc dobrovolníků je dána tím, jak dlouho jsou maminky na rodičovské dovolené. Když se pak vrátí do práce, sice nás ještě navštěvují, ale už nemají tolik času, aby se na chodu centra aktivně podílely," vysvětluje předsedkyně Kašpárku a dodává, že pomocníky Kašpárka se mohou vedle maminek stát i babičky, tatínkové nebo třeba nadšené studentky.

„Čím více se do našich aktivit zapojuje lidí, tím více jsou také rozmanitější. Proto jsme se rozhodli, že uspořádáme dvakrát ročně setkání, v rámci něhož potencionálním dobrovolníkům řekneme, jak Kašpárek funguje, z čeho je financovaný a kde je prostor pro dobrovolnickou práci," pokračuje Helena Frýdlová, která deseti maminkám během hodiny vše podstatné vysvětlila a názorně ukázala na připravené prezentaci.

Rodinné centrum Kašpárek v budově mělnického proboštství, kde sídlí, navštěvují nejen rodiče se svými ratolestmi z Mělníka, ale i z okolních obcí. Naši členové a aktivní dobrovolníci jsou například z Cítova, Hořína a vloni nám hernu vedly maminky 
z Beřkovic.

Dobrovolnosti se v Kašpárku opravdu meze nekladou. Maminky nebo dokonce tatínkové se mohou aktivně zapojit prakticky do čehokoli, čím se v centru zabývají. „Mohou mít například službu v herně, připravovat program, organizovat přednášky nebo se zaměřit třeba na administrativní záležitosti. Dlouhodobě máme také vlastní maňáskové divadlo, kam aktuálně sháníme nové nadšence, které by hrát s maňásky pro děti bavilo," povídá s úsměvem předsedkyně mělnického Kašpárku.

Delší dobu také shánějí někoho, kdo by se s vervou pustil do propagace aktivit centra, kterých není zrovna málo.

Sídlo Kašpárku nenavštěvují jen maminky a jejich děti, docházejí tam i babičky s vnoučátky, a také se tam občas ukáží tatínkové. Jejich silná ruka je čas od času potřeba. „Bez chlapů to nejde, někdy potřebujeme, aby něco opravili, připevnili nebo třeba odnesli těžké herní prvky ze zahrady do prvního patra," říká Helena Frýdlová a mezi řečí chválí dobrovolníka, který se před časem nezištně přihlásil na správu kašpárkových webových stránek. 
A stará se o ně prý výborně.

Pomocnou ruku po včerejším setkání přiloží zřejmě také maminky Michala Jeřábková z Mělníka a Kateřina Hegrová z Jeviněvsi. „Je to fajn, že Kašpárek pořádá spoustu zajímavých akcí, kde můžeme naše děti zabavit. Určitě se pro začátek zapojíme nějakým pečením dobrot nebo třeba pomůžeme s mytím oken," líčí maminka půldruhého roku staré dcerky Michaely.

Souhlasí s ní i Kateřina Hegrová, která Kašpárek se svým čtrnáctiměsíčním Marečkem navštěvuje od loňského jara. „Jezdíme sem dvakrát v týdnu a teď budeme možná ještě navštěvovat kurzy angličtiny," připomíná maminka z Jeviněvsi.

V pondělí 13. ledna 
v Kašpárku chystají první letošní přednášku věnovanou přípravě dětí na vstup do základní školy. Rodiče se v době od 17 do 19 hodin dozvědí, co by měly například děti umět při zápisu.