Rozšíření letiště v blízkých Vodochodech město v referendu před dvěma týdny odmítlo, hlasování ale neplatí. Přišlo totiž málo voličů.

Z asi čtvrtiny místních lidí, kteří k referendu dorazili, byla většina, přes šedesát procent, proti letišti. Zbývajících skoro sedmatřicet procent bylo pro - a to bylo ze všech měst a vesnic, kde se shodná referenda odehrála, nejvíce.

V máslovickém referendu bylo proti letišti 87 procent voličů, v Postřižíne 89, v Panenských Břežanech a Dolanech 95, v Bášti a Chvatěrubech 96 a ve Zlončicích dokonce 99 procent.

Odolena Voda je ale na vážkách. Rychlý průzkum Mělnického deníku ve městě na začátku týdne potvrdil, že jsou síly vyrovnané.

Polovina lidí vidí v mezinárodním letišti naději na nové pracovní příležitosti, ti zbývající mají strach především ze silného hluku a dopravní zátěže.

A shodně jsou na tom i místní politici. Místostarosta Odoleny Vody Roman Straka odhaduje, že se zastupitelé dělí na dvě skoro stejně početné skupiny s odlišnými názory na rozšíření vodochodského letiště.

První zasedání po neplatném referendu mají na začátku příštího týdne. Tam budou zřejmě o kauze debatovat, žádné zásadní závěry se ale na zasedání nečekají.

Co si myslí místní lidé o možném rozšíření vodochodského letiště?

Jarka Skalická, Odolena Voda: "Jsem pro, práce je tu málo, všude se propouští, mladí by měli pracovní příležitosti."

Renata Malá, Odolena Voda: "Jsem pro, ať je tu práce, letadla tu i tak lítat budou a stejně už to je určitě dávno rozhodnuté."

Irena Pitrounová, Panenské Břežany: "Jsem proti, šli jsme na vesnici, abychom měli klid a ne aby nám nad hlavami lítala letadla."

Jan Rosa, Odolena Voda: "Jsem proti, stejně jsem hlasoval i v referendu, vadí mi nárůst dopravy, hluku a zátěže."

Martin Janů, Odolena Voda:
"Spíš jsem pro, určitě to přinese i něco dobrého, třeba pracovní příležitosti."