Jak Deník informoval minulý týden, klokan rudokrký se dostal z pozemku ve Mšeně do volné přírody při bouřce, kdy se polekal a narazil do branky, která se bohužel otevřela. Doma na něho čekají dvě samičky a několik mláďat. To ale zatím Milana zpátky nepřitáhlo.

„Ještě stále se hledá, naposledy byl viděn u stadionu ve Mšeně, tak snad se vrací zpět k domovu," říká chovatel, který nemá strach, že by klokan hladověl. „Je to takový přerostlý králík, vystačí si s trávou," vysvětluje s tím, že klokani jsou skvělí jako náhrada travní sekačky.

Sezona na jezeře Lhota je zahájena.
Poprask na největší nudistické pláži v Česku. Nudisté na jezeře Lhota stávkují

Klokani skutečně nejsou vybíraví, stačí jim vedle trávy i různé listy a pupeny. Ve volné přírodě v Austrálii tráví dny většinu skryti v lesích nebo stepích, po soumraku pak začínají být aktivní, putují za potravou a přes noc se pasou.

Tam, odkud pocházejí, jsou klokani častou příčinou dopravních nehod, především nočních. Podle některých statistik mohou až za tři čtvrtiny australských karambolů se zvířaty na silnicích.

Shodnou zkušenost měla přitom před dvěma lety i řidička u Hradce Králové, která v časném podzimním ránu srazila na silnici klokana. Zraněné zvíře bohužel muselo být utraceno. Jeho majitel nebyl nalezen, a tak není jasné, jakou vzdálenost vačnatec urazil, než došlo k osudovému setkání s autem.

Mobilní výdejní místo Ikea.
IKEA otevírá nová mobilní výdejní místa. Jedno z nich vznikne u Tesca v Mělníku

Ve stejném roce se jiný klokan toulal i po středních Čechách, na Berounsku, kde utekl skalnímu fanouškovi Bohemians. Hopsal tam kolem benzinky a hrozilo, že nabere směr k dálnici, což by mohlo mít vážné následky. Nakonec musela být použita uspávací puška, ukázalo se totiž, že je to jediná cesta, jak zvíře nevystavit neúnosnému stresu.

O pár let dříve proběhly kvůli klokanovi jménem Vendelín doslova manévry u Humpolce, kde se na zátahu na uprchlíka pobíhajícího kolem dálnice D1 podílelo sedmdesát lidí, zejména policistů a hasičů.

Milan ze Mšena se zatím pravděpodobně drží v přírodě kolem města. Mohl by se ale zatoulat i do vzdálených míst, klokan rudokrký totiž dokáže zdolat za hodinu až padesát kilometrů.