Černé skládky se mnohým obcím regionu daří eliminovat jen s vypětím všech sil a vynaložením nemalých finančních prostředků. Starostové obcí se většinou domnívají, že pohozené odpadky nemají na svědomí místní, ale přespolní lidé.

„Na mělnické sběrné dvory smějí už dva roky vozit odpad k bezplatnému uložení pouze místní občané,“ potvrdil Deníku vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Mělník Ctirad Mikeš. Jaký je výsledek takového opatření? „Pokud lidé s odpadem nepochodí jinde, někde ho pohodí,“ domnívá se starosta Byšic Juraj Brnula.

Právě v katastru Byšic dlouhodobě bývala černá skládka, kterou neustále i přes snahu obce ji zlikvidovat někdo „zásoboval“. „Třikrát do roka jsme tam odstraňovali odpad. Naposledy jsme ji zlikvidovali asi před dvěma měsíci a zatím se tam žádný další nepořádek neobjevil,“ řekl starosta Brnula. Přes to se podle něho v katastru Byšic najde několik dalších míst, kde se čas od času nějaký pohozený nepořádek objeví. Co s tím? „Nemáme sběrný dvůr.

Minimálně jednou ročně však přistavujeme velkoobjemový kontejner. Také využíváme možnosti zpětného odběru elektrospotřebičů. Kompletní staré televizory, ledničky či pračky nám firma odveze zdarma. Musí to však být kompletní kusy, za „vykuchanou“ ledničku už musíme poměrně hodně zaplatit,“ upozornil Brnula.

Sběrný dvůr nemají také ve Vojkovicích. „Bohužel na něj nemáme prostory,“ vysvětlila starostka obce Jana Koberová. Nejspíš i proto se i v katastru Vojkovic občas nějaká ta skládka objeví. „Děláme pravidelné kontroly a případnou skládku se snažíme zlikvidovat hned v počátku. Alespoň jednou za dva měsíce pak zajišťujeme svoz velkoobjemového odpadu,“ řekla Koberová. Přesto se podle starostky nedaří černé skládky eliminovat, za posledních zhruba deset let se však jejich výskyt minimalizoval.

Nelze však říct, že kde mají sběrný dvůr, černé skládky nejsou. Například v Mělnickém Vtelně sběrný dvůr mají a nebýt snahy vedení obce, dost možná by se všude kolem válely odpadky všeho druhu. „Černé skládky jsou problém, které se snažíme zachytit a zlikvidovat hned v počátku. Vážně nevím, kdo něco takového může dělat. Bohužel se nám nikdy nikoho nepodařilo načapat při činu,“ posteskla si starostka a připomněla, že černé skládky nezbývá než likvidovat na náklady obce.