Pondělní stávka dopravců se na Mělnicku zřejmě dotkne cestujících, kteří jezdí vlakem. Autobusové linky by měly jezdit podle jízdních řádů.

Potvrdil to provozní ředitel ČSAD ve středních Čechách Štěpán Ševčík. „Autobusové dopravy na Mělnicku by se stávka vůbec neměla dotknout,“ prohlásil Ševčík. „Je to věc dopravních podniků, kde jsou odbory, které stávku vyhlásily, a dalších měst v Česku,“ dodal Ševčík.

Mezi čtvrtou a devátou hodinou ráno, kdy je generální stávka plánovaná, se ale zastaví všechny osobní a nákladní vlaky. To značně zkomplikuje cestování i lidem, kteří jezdí do škol nebo za prací z Kralup nad Vltavou do Prahy.

Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala uvedl, že společnost začala připravovat nouzové varianty včetně náhradní autobusové dopravy. „Dispečeři Českých drah intenzivně připravují mimořádná opatření, aby vlaky jezdily v pondělí po ukončení případné stávky odborových dopravních svazů s co nejmenšími problémy. Zároveň se snaží zajistit možné posily nedělních vlaků o další vozy,“ uvedl Kubala a dodal, že společnost bude o konkrétních opatřeních informovat cestující prostřednictvím svých internetových stránek a telefonického kontaktního cetra.

Odboráři přistoupili ke stávce po měsících jednání s politiky kvůli zdanění zaměstnaneckých benefitů, které je v platnosti od ledna letošního roku. Nelíbí se jim, že přijdou o část platů.

Protesty zasáhnou především železnici a městskou dopravu v Praze i dalších velkých městech.

Kromě Českých drah se do stávky zatím přihlásili pražští řidiči autobusů a tramvají, o připojení uvažují strojvedoucí metra.

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, že se situace stále vyvíjí. „Nevím, jak konkrétně se to dotkne mělnického okresu, ale rozhodně velké procento kolegů ze Středočeského kraje se do stávky připojí,“ uvedl pro Deník Pomajbík.

Ohlášená stávka zřejmě bude jednou z největších v poslední době. Naposledy se nahodinu a čtvrt zastavily vlaky a část městské dopravy v červnu 2008, kdy odboráři protestovali proti reformám Mirka Topolánka.

Nyní se chystají protestovat proti zdanění zaměstnaneckých benefitů, například režijních jízdenek, které zavedl současný premiér Jan Fišer v takzvaném Janotově balíčku.