Šestnáctý všesokolský slet se koná už v tomto týdnu v Praze. Je součástí oficiálních celostátních oslav 100. výročí vzniku Československa. Vrcholem budou dva programy hromadných cvičení – večerní a denní, které se uskuteční v oba sváteční dny ve čtvrtek a v pátek v Eden Aréně v pražských Vršovicích. Podle ředitelky kelské základní školy Jany Palanské budou zdejší ženy cvičit na denním vystoupení, které začíná ve 14 hodin. „Obecní úřad Kly pořádá zájezd na toto vystoupení, aby nás spoluobčané mohli podpořit,“ podotkla ředitelka.

Příprava na všesokolských slet začala v Klích už v září minulého roku. „Scházíme se pravidelně jednou týdně a poslední dva měsíce jsme nácvik zintenzivnily a trénovaly jsme dva dny v týdnu,“ popsala Palanská.

Sletová skladba Ženobraní, kterou si zvolily kelské dámy je uchvátila svou taneční choreografií postavenou na písních Čechomoru a Fleretu a je dlouhá více než sedm minut. „Je určena ženám všech věkových kategorií, kterým tanec přináší radost. Začíná v pomalém tempu a v průběhu se zrychluje. Pro každou z nás je náročným prvkem něco jiného, ale takzvaný kašpárek nám dal zabrat všem,“ podotkla s nadsázkou ředitelka.

close Kelské ženy jsou jedinou skupinou na Mělnicku, která nacvičuje skladbu na letošní všesokolský slet. Mezi cvičenkami jsou především zaměstnankyně základní školy ve Klích. info Zdroj: Jana Palanská zoom_in Jeden celek tvoří šestnáct cvičenek. Ženy v Klích si řekly, že když už budou nacvičovat, musí dát dohromady celý útvar.

Některé cvičenky prý do toho šly hned s nadšením, jiné bylo třeba malinko přesvědčit. „Ale nakonec jsme všechny rády, že jsme se daly dohromady a nácviky si báječně užíváme, ať už učitelky, asistentky, kuchařky, tak i naše paní vrátná,“ tvrdí Palanská.

Na sokolský slet v Klích nacvičují poprvé, ale mnohé z nich mají zkušenosti ze spartakiádních skladeb, které nacvičovaly se žáky, nebo některé dokonce samy jako žákyně cvičily.

Prvotní nápad vzešel od ředitelky školy. Inspirovala ji i skutečnosti, že v letošním roce slaví kelská škola 120. výročí položení základního kamene k budově školy. „Účast na sletech byla pravidelnou součástí života našich předchozích kolegů a našich žáků. Chtěli jsme na tuto tradici navázat. Ve školním muzeu máme výstavu sokolských krojů, které nám bývalí žáci poskytli,“ poznamenala Palanská.

Všesokolským sletem ale celá věc neskončí. V Klích budou výročí školy i republiky slavit dál. V neděli 7. října proběhne od 14 hodin na základní škole ve Klích velká slavnost spojená se sázením národního stromu – lípy – u školy. „K tomuto výročí připravujeme mnoho doprovodných aktivit. V současné době sepisujeme a vydáme pamětní knihu o škole, pracovní sešit o historii školy, žáci namalovali spolu s učiteli v rámci celoškolního projektového dne školní pexeso, nádhernou mapu okolí školy, vydali jsme vlastní knihu žáků s názvem Dopis škole, skládali jsme limeriky, psali básně, složili písničku o škole, vraceli jsme se do minulosti a plánovali budoucnost naší školy, shromažďovali stará vysvědčení, učebnice, sešity a školní pomůcky našich bývalých žáků, vyráběli školu z keramiky a mnoho dalšího,“ dodala ředitelka základní školy. Veškeré snažení pak završí zabalení školy do obrovské šály, kterou společně všichni – žáci současní i bývalí, učitelky i provozní zaměstnanci, babičky, tetičky i příznivci školy – pletou a budou plést ještě celé prázdniny.

Ve Klích věří, že účast na sokolském sletu a podzimní oslava budou společně důstojným oslavením vzniku českého státu a zdejší školy, které se potkaly ve stejném osmičkovém symbolickém roce.