On-line ke koronaviru najdete ZDE

I přes různá opatření, která obec zavedla v souvislosti s bráněním se náporu turistů v době karantény (například uzavření místního parkoviště), zde panoval ruch a chaos. „Mnoho turistů bez roušek nebralo v potaz zákazy vjezdu a zastavení. Nakonec auta zůstala stát i na silnici první třídy, kde zabrala celý jeden pruh v úseku asi sta metrů,“ okomentoval dění v obci starosta Milan Zajíček.

Turisté byli neukáznění

Uzavření parkoviště tak nepřineslo efekt, ve který místní doufali. „Řidiči se nám rozprostřeli po obci a důsledek toho je, že chodí přes celou obec,“ podotkl starosta, který ale na situace našel i pozitivum. „Zase neparkují pohromadě. Přislíbená policejní hlídka zde funguje, většinou vše řeší domluvou. V pondělí nebylo tak pěkné počasí, tak se situace zlepšila, ale jinak zde bylo více aut a lidí než v sezóně. Dost práce by měly i dvě nebo tři hlídky policie,“ dodal Zajíček.

Ještě před svátky mnozí očekávali, že největší vrásky na čele budou dohlížejícím policistům dělat koledníci, kteří navzdory opatřením vyrazí na pomlázku. Nestalo se tak. Situace kolem koledy byla spíše klidnější. V Mělníku ale i tak museli zasahovat. Řešili však spíše případy lidí, kteří si ve větším vyrazili na procházku a buď nedodržovali rozestupy, nebo neměli nasazenou roušku. A bohužel jich nebylo málo. „Lidem otrnulo. Bylo hezké počasí, měli pocit, že se nic neděje. Hloučky lidí byly větší než normálně,“ konstatoval Ctirad Mikeš, mělnický starosta.

Větší počty lidí se tak daly pozorovat například u cukráren, kam vyrazili za dobrotami. Bez roušek se ale objevili i lidé na náměstí. Starosta takové chování označil za nedisciplinované. „Dalo se to předpokládat, je ale otázka, jaký to bude mít epidemiologický dopad. Teprve uvidíme, jak se situace kolem šíření koronaviru změnila,“ dodal.