S voňavým a prosluněným jarem přichází na řadu také řádění malých odporných parazitů. Něco za něco. Krása za riziko.

V mělnickém regionu onemocnělo v minulém roce 35 lidí lymeskou borreliózou a jeden člověk klíšťovou encefalitidou. Rozdíl v počtech těchto případů jasně naznačuje, nakolik je očkování proti klíšťové encefalitidě úspěšné.

Podle Simony Tiché, vedoucí protiepidemického oddělení mělnické hygienické stanice, je v okrese Mělník potenciálním přírodním ohniskem klíšťové encefalitidy oblast Kokořínska. V této lokalitě byla naposledy laboratorně prokázána virifornost klíšťat v roce 1976. Od roku 1993 se sběry klíšťat ve Středočeském kraji už neprovádějí.

Obecně platí, že sezona klíšťat má první vrchol v jarních měsících, dalším obdobím je pak podzim. Záleží ale vždy na konkrétních přírodních podmínkách, jakými jsou vlhkost vzduchu a především teplota. Nejbližší předpověď stupně rizika napadení klíštětem je alarmující. Z možných pěti stupňů je to ten nejvyšší.

Hygienici doporučují používat repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Samozřejmostí zůstává ranní a večerní důkladná prohlídka těla, případně odstanění přisátých klíšťat.

Aktuální informace o předpovědi aktivity klíšťat nabízíé ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Stačí kliknou na oddíl pro širokou veřejnost.

Cena za očkování
Základní očkování proti klíšťové encefalitidě stojí na Mělnicku okolo dvanácti stovek. Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí proplacení maximálně 400 korun z celkové výše. O tuto částku mohou požádat děti i dospělí teprve po aplikaci třetí vakcíny.