Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vydává denně aktuální index aktivity klíšťat v České republice i s výhledem na následující dny. Na Mělnicku platí pátý stupeň, který znamená mimořádné riziko napadení klíštětem a nakažení některou z nemocí, které tento roztoč přenáší.

| Video: Youtube

Pátý stupeň nebezpečí má podle indexu přetrvávat i v dalších dnech. Varování platí pro region i na čtvrtek 20. a pátek 21. června.

Jaká jsou doporučení pro nejvyšší stupeň aktivity klíšťat a pobyt v přírodě? Raději se vyhýbat listnatým a smíšeným lesům, případně se tam pohybovat pouze po zpevněných cestách. Samozřejmostí by mělo být používání repelentu a během dne prohlížení celého těla, zda nedošlo k přisátí klíštěte.

Zlepšení situace počasí příliš nepřeje, jak připomínají meteorologové, klíšťatům svědčí především teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem.

Kde se klíšťatům daří nejlépe

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíštěti se také daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich najdeme v jehličnatých lesích, především jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. Díky specifickým nárokům na vlhkost prostředí klíšťatům nesvědčí osluněná a výrazně suchá a holá místa. Podobně nevhodné jsou také trvale podmáčené biotopy. V zemědělských kulturách se prakticky nevyskytují.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav