Zákeřná klíšťata nakazila v letošním roce na Mělnicku lymeskou boreliózou už šestnáct lidí. Podle lékařky mělnické hygienické stanice Simony Tiché jen šest z nich vědělo, že na sobě měli přisátá klíšťata. Ta pocházela například z Kokořínska, Neratovic, Kralup nad Vltavou a dalších míst, například v jižních Čechách. Druhá nemoc, šířená klíšťaty, klíšťová encefalitida, zatím podle hygieniků na Mělnicku hlášena nebyla.


Už loni v českých zemích výrazně stoupal výskyt obou nemocí přenášených klíšťaty. Nejvíce klíšťat s viry klíšťové encefalitidy přitom bylo ve středních Čechách a na jižní Moravě. Klíšťat nakažených boreliemi bylo hojně zase v Ústeckém kraji.

Letošní sezona, kterou teplé zimní počasí zahájilo dříve, má být ještě dramatičtější. V mírném počasí přečkalo totiž zimu na hostitelích, zejména myších a ptácích, více klíšťat než v minulosti. Klíšťata se přitom vyskytují nejen v lesích a na loukách, ale i v městských parcích nebo na horách, kde dříve nebývala. Proti klíšťové encefalitidě se mohou lidé chránit očkováním, na lymeskou boreliózu ale zatím vakcína neexistuje. Všichni by se proto před přisátím klíšťat měli v přírodě chránit – zejména repelenty a nošením přiléhavého oblečení světlé barvy, nejlépe napuštěného látkami odpuzujícími hmyz. Samozřejmostí jsou prohlídky celého těla po návratu domů, které přispějí ke včasnému odhalení klíštěte. Čím déle zůstanee přisáté, tím vyšší je riziko nakaženíí.

Podle rad na webu ministerstva zdravotnictví se klíšťata mohou odstranit pinzetou, speciálními kleštičkami nebo rukou – chráněnou tenkými gumovými rukavicemi nebo alespoň jemným plastovým sáčkem. Pohyb přitom musí být kývavý, ne otáčivý. Použití mastných krémů je nevhodné. Po vytažení klíštěte se však postižené místo musí ošetřit dezinfekčním přípravkem proti virům, například Jodisolem. Nejméně měsíc je pak nezbytné část kůže, kde bylo klíště přisáté, sledovat .

 

Jak jsou česká klíšťata v sezoně aktivní?

Chcete–li zjistit, jaká je předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky, sledujte webové stránky Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz, kde pod heslem aktivita klíšťat naleznete až do října každý čtvrtek aktuální předpověď na následující víkendové dny. Je pravděpodobné, že až se v příštích dnech po deštích oteplí, stoupne aktivita klíšťat a riziko nakažení až na nejvyšší , třetí stupeň, který platil už před týdnem.